2022-2023 MEB takvimi ile okulların açılmasına kaç gün kaldı, yaz tatili ne vakit bitiyor? Okullar ne vakit açılacak, yarın açılıyor mu?

KimDemis

Aktif Üye
2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül Pazartesi yani yarın başlıyor.

Yeni eğitim öğretim yılı 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek.

Hürriyet’in haberine nazaran uzmanlar ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ile velilerine, birinci gün için değerli ipuçları verdi.

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Özdemir şu tekliflerde bulundu:

NASIL BAŞLARSA O DENLİ GİDER

Okulun birinci günlerinden itibaren işi sıkı tutmak gerekir. Yani Eğitim öğretim yılına daha en başta nizamlı, ders ve ödevleri günü gününe takip ederek başlanırsa, bu disiplin yıl uzunluğu o denli devam eder.

OYUNLA ADAPTASYON ÖNEMLİ

Okulun açıldığı bu birinci günlerde daha epeyce oyuna dayalı eğitimler ve dramalarla çocukların adaptasyonu sağlanmalı.

TATİLİN BİTTİĞİNİ ANLATIN

Yaz tatilinin bittiği vurgulanarak geçen yıl yapılan derslerin hatırlatılmasıyla yavaş yavaş eğitim öğretim faaliyetlerine geçilmeli.

VELİLERİN MESKEN ÖDEVLERİ

Veliler, öğretmenin meskende yapılması gerekenlerle ilgili tekliflerini dikkate almalı. Öğretmenler çocuğun okula nasıl gönderileceği, uyku ve ders saatlerinin nasıl belirleneceği üzere konularda ebeveynlere tekliflerde bulunabilir.

ERGENLİK HASSASİYETİNE DİKKAT

Ortaokul kümesindeki çocukların bir geçiş periyodunda olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çocuklukla gençlik içinde, yani ergenlik devrine girdikleri çağdalar. Bu niçinle Okul adaptasyonunu sağlarken onların gelişimsel özellikleri dikkate alınmalı.

DİJİTALLEŞMEYE ARALIK KOYUN

Yaz tatili devrinde dijital platformlarda uzunca vakit geçirdiklerini düşünecek olursak, birinci günlerde okula adapte olmak çocuklar için zorlaşabilir. Bu niçinle hem öğretmen tıpkı vakitte velilerin onlarla uygun bir irtibat kurarak kademeli bir biçimde dijital dünyadan uzaklaşmalarını sağlamaları gerekir.

RUHSAL TAKVİYE GEREKEBİLİR

İlk günlerde ortaokul öğrencilerinin motivasyonu için okullardaki ruhsal danışman ve rehber öğretmenlerden dayanak alınarak ilerlenmesi hakikat olur.

KESİN KURALLAR KONULMALI

Çocuklara öğretmenlerin okulda, velilerinse konutta birtakım kuralları baştan koymaları yarar sağlar. Örneğin günlük ya da haftalık planlar yapılmalı. Şu kadar saat ders, şu kadar saat dinlenme, şu kadar saat bilgisayar ve kitap okuma formunda bir takvim çıkarılmalı.

BIKKINLIK YAŞAYABİLİRLER

Yaptığımız araştırmalarda, bilhassa lise son sınıflara gerçek, çocuklarda bir bıkkınlığın başladığını görüyoruz. Bunda Üniversite imtihan sürecinin başlamasının verdiği gerilim de tesirli olabiliyor. O sebeple bu kademedeki çocukların da gelişimsel özelliklerini, kendisine has sorumluluklarını dikkate alarak öğretmen ve velilerin daha devrin başında işbirliği ortasında çalışmalara başlaması gerekiyor.

PLANLI, PROGRAMLI İLERLEYİN

Öğrenciler yılın başında kendi planlamalarını yapmalılar. Burada veli ve öğretmenlere düşen vazifeyse bu planlamanın yapılmasını desteklemek. Örneğin üniversite imtihanına hazırlanan öğrencinin yıllık planını en başta hazırlaması gerekiyor.