Alplik ve gazilik ne demek ?

DunyaVatandasi

Global Mod
Global Mod
Alplik ve Gazilik Ne Demek?

Bircok insan alplik ve gazilik kelimelerinin ne anlama geldigini bilmiyor. Bu kelimelerin anlamn bilmek yasamn pek cok alannda faydal olacaktr. Bu makalede, alplik ve gazilik kavramlarnn tanm ve aralarndaki farklarn acklanmas amaclanmaktadr.

Alplik Tanm

Alplik, ulkelerin ds ticaretinde tarifeler ve diger koruma onlemleri koyma yoluyla kendi urunlerini korumak icin uygulanan bir stratejidir. Alplik, uretim ve talebi arttrmak ve yurt ici maliyetleri dusurmek amacyla ulkeler tarafndan genellikle uygulanr. Alplik, cogu zaman ulkenin dsa aclmasnn yavaslamasna neden olur.

Gazilik Tanm

Gazilik, ulkelerin ds ticaretinde tarifeler ve diger koruma onlemleri koymamalar ve herkesin urunlerini ulkelerinde satmalarna izin vermeleri icin uygulanan bir stratejidir. Bu strateji, uretim, ticaret ve gelisimi arttrmak icin uygulanr.

Alplik ve Gazilik Arasndaki Farklar

Alplik ve gazilik arasndaki en onemli fark, tarifeler ve diger koruma onlemlerinin kullanlmasdr. Alplik, tarifeler ve diger koruma onlemleri kullanarak ulkenin kendi urunlerini korumasna izin verirken, gazilik, bu tarifelerin ve koruma onlemlerinin kullanlmasna izin vermez.

Ayrca, tarifeler ve diger koruma onlemleri, alpligin ulkenin dsa aclmasn yavaslatmasna neden olurken, gazilik, ulkenin dsa aclmasn ve ticareti arttrmaya yardmc olur. Alplik, ulkelerin yurt ici maliyetlerini dusurmek icin kullanlrken, gazilik, ulkelerin uretim ve ticareti arttrmak icin uygulanr.

Son olarak, alplik, ulkenin ds ticaretinde urunlerini korumasna izin verirken, gazilik, herkesin urunlerini ulkelerinde satmalarna izin verir.

Geriye donup baktgmzda, alplik ve gazilik kavramlarnn ne anlama geldigini anlams ve aralarndaki farklar ogrenmis oluyoruz. Alplik ve gazilik, ulkelerin ds ticaretinde stratejiler olarak kullanlmaktadr ve her ikisinin de bircok faydas vardr.