Atama bekleyen toplumsal bilgiler öğretmenleri, mezun sayısındaki yığılmaya dikkat çekti

celikci

Yeni Üye
Öğretmen atamalarında toplumsal bilgiler alanına daha epeyce kontenjan ayrılmasını isteyen öğretmenler, “Mezun sayılarında yeni yığılmaların oluşmaması için eğitim fakültelerinin Toplumsal Bilgiler Öğretmenliği lisans programlarında kontenjanlar düşürülmelidir” dedi.

Sosyal bilgiler öğretmenlerince bu mevzuda hazırlanan rapordaki tespitler ve istekler şu biçimde:

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca gerçekleştirilen son üç öğretmen alımında toplumsal bilgiler öğretmenliğine sırasıyla 155, 130 ve 351 alım yapılmıştır. Bu sayının, ilköğretimin başat derslerinden biri ve ders saat sayısı Türkçe, yabancı lisan, matematik ve fen bilimlerinden daha sonra en çok olan bir branş için yetersiz kaldığı görülmektedir. Öğretmen atamalarında belirlenen kontenjanların yıldan yıla kıymetli farklılıklar göstermesi, atama bekleyen mezunlar ve aileleri için değerli bir korku ögesidir.

ÜÇ SAAT AZ

Sosyal bilgiler dersinin haftalık üç ders saati olarak okutulması kazanımlara ulaşmada yetersiz kalmaktadır. Ortaokul 5, 6, ve 7. sınıf kademesi boyunca öğretim programında yer verilen toplumsal bilgiler dersi, Liselere Geçiş İmtihanı kapsamında yer almamaktadır. ”

Okumaya devam et...