Azerbaycan 370 kişilik grupla zelzele bölgesinde

KimDemis

Aktif Üye
Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde birfazlaca ülke yardım talebinde bulundu. Büyük felaket için Türkiye’nin yardımına birinci koşan ülke Azerbaycan oldu.

Ölü ve yaralı sayısının her geçen saat arttığı felaketin birinci gününde Azerbaycan’dan yola çıkan 370 kişilik arama kurtarma takımı, sarsıntı bölgesinde bakılırsav aldı. 120 kişi, zelzelenin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, 250 kişi de öteki vilayetlerde bakılırsav yapıyor.

Tam tehçhizatlı profesyonel takımlar 10, 15, 20 kişilik kümeler halinde zelzele bölgesinde yıkılan binalarda can kurtarmak için büyük uğraş harcıyor. Azerbaycanlı arama kurtarma takımlarına, Türkiye’den gorevlendirilen rehberler eşlik ediyor. 370 kişilik grup, saatler süren çalışmaların akabinde biroldukça enkazdan kimi depremzedeleri sağ kurtarmayı başardı. Takımlar, cansız vücutların de enkazdan çıkarılmasına yardım etti.

Kahramanmaraş merkezde yıkılan apartmanın enkazında çalışan Azerbaycan arama kurtarma grubunda nazaranvli Maisıı Aliyev (27), 16 kişinn cansız vücudunu çıkardıklarını söylemiş oldu.

Enkazda 3 kişinin sesini aldıklarını belirten Aliyev, “Şimdi onlara ulaşmaya çalışıyoruz. İnşallah uygun haberler vereceğiz” dedi. İzmir zelzelesinde de nazaranv aldığını belirten Aliyev, öteki arkadaşlarının da bölgede yıkılan öbür binalarda kümeler halinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Türkiye’nin büyük bir felaket yaşadığını belirten Aliyev, “Biz her vakit olduğu üzere bir daha Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu.

Azerbaycan arama kurtarma takımına rehberlik eden Serkan Kantar da “Azerbaycan’dan gelen arkadaşlar bize yardım ediyor. Daima birlikte elizimden geldiğince insanlara canlı ulaşmaya çalışıyoruz. Çok büyük bir felaket” tabirlerini kullandı.