Bayanlar vardır, görmek istemeseniz de

celikci

Yeni Üye
Dünya Bayanlar Günü etkinliklerinde tanıştığım birtakım bayanlardan bahsetmek istiyorum bugün. Ortaya karışık bir yazı olsun, sayfamın teması ortasında kalmaya çalışarak. Öbürleri çabucak sonrasında. Puduhepa’dan başlayalım. O bir Hitit kraliçesi. İktidarı eş ve oğul gerisinden lakin önemli olarak kullanan bir bayan. Çorumlu hemşerimiz Puduhepa’nın en kıymetli özelliği, tarihin birinci barış mutabakatı Kadeş’in altına mührünü basmış olması. Bu tarafıyla Anadolu’nun birinci bayan kahramanı, barış simgesi kabul ediliyor. Türkiye Ortak Kuşaklar Entegrasyonu Derneği’nin (T-One), Dünya Bayanlar Günü’ne denk getirdiği projeyle Puduhepa’nın dünyaya tanıtılması amaçlanıyor. Şu ortalar Netflix’teki dizisiyle gündeme gelen Pera Palas Oteli’nde düzenlenen toplantıya T-One Derneği kurucusu ve İdare Şurası Lideri Demet Sabancı Çetindoğan, Çorum Valisi’ni, belediye liderini, İş Bayanları Derneği Başkanı’nı, Hitit Üniversitesi Rektörünü davet etmiş. T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da devleti temsil ediyor. Üniversitenin öğretim üyeleri de, davetlilerin hepsi İstanbul’a eşleriyle gelmiş. Prof. İlber Ortaylı’nın tarihi anlatan konuşması kadar Çorum Belediye Lideri Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın konuşması enteresandı: “Buraya haykırmaya geldik, sesimizi duyurmaya geldik!” diyordu. Anlatmaya çalıştığı kentinin pahasını bilememiş olmamızdı; kendisi de Puduhepa’yı yeni tanımıştı, bundan üzüntülüydü!

T-One Derneği, bu kıymetli günde iki bilim bayanına 2022 Yılı Hayat Uzunluğu Onur Mükafatı verdi: 108 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ve kültüre, sanata katkılarından ötürü Semahat Koç Arsel. Anadolulu Puduhepa’yı tanıyalım, unutmayalım.

İLHAM VEREN BAYANLAR

Dilek Kaya İmamoğlu’nun öncülüğünde, İstanbul Vakfı bünyesinde İBB’nin etkinliğinde sahneye çıkarılıp ödüllendirilen, ismi anılan bayanlar ise daha oldukcatu: İlham veren 40 bayanın farklı muharrirler tarafınca hikayelerinin yazılıp “İlham Veren Adımlar” ismi verilen kitabı epeyce satmış, İngilizce ve Portekizceye çevrilmiş; bu sayede kazanılan gelirle 300 kız öğrenciye eğitim bursu dayanağı verilmişti. Bu öğrencilerin bir kısmı salondaydı. Dilek İmamoğlu, konuşmasında kitabın satışını artırmak ve geliriyle kız çocuklarına kültür sanat merkezi ve öğrenci yurdu açma amaçlarını deklare etti. Kitapta yer alan bayanlardan 7’si ise salondaydı, onlar da kendi hikayelerini anlattı. İstanbul’un birinci bayan vatmanı Aysun Tecir, hanımın başına koyunca yapamayacağı şey olduğunun örneğiydi. Masal anlatıcısı Judith Malika Liberman, masalların bayanları aptal yerine koyduğunu anlattı. Altın Mimir, Tunceli Ovacık’ta 9 çocuklu bir ailenin 8 kızından biri olarak yıkmış kalıpları ve avukat olduktan daha sonra “Kadınların Hak Arama Rehberi”ni yazmıştı. Urfa Siverek doğumlu Münteha Adalı’nın her kelamı ise ibretlikti: “Toplumda bayana yönelik bir şiddet var ise bu erkeğe yönelik şiddetin yansımasıdır” derken düşündürüyordu. “hanımın altını çizerken kimi vakit üstünü de çizdik” diyordu!

Bu toplantının bir diğer ilham veren hanımı ise bence Dilek İmamoğlu ve ona dayanak olmak için ardında duran, İBB Lideri olarak değil, Dilek İmamoğlu’nun eşi Ekrem İmamoğlu olarak konuşmasını yaptıktan daha sonra sarılıp öperek kutlayan, yanında elini tutup oturan erkek. Çizdikleri tablonun İstanbullu çiftlere örnek olacağı bir dayanışma ve sevgi kuşatması içimizi ısıtan.

SIRA DIŞI MI, YOK CANIM!

Gecenin sonunu bir konserle getirdim: Müziklerinin birçoklarını manifesto üzere kendi yazdıklarından ya da Sezen Aksu ve Nazan Öncel’in tıpkı havadaki müziklerinden okuyan Gülşen’in konseri. Yalnızca kıyafetleriyle anılması dünya sahnelerini hiç takip etmeyenlerin yanılgısı. Gülşen çarpıcı kıyafetlerini sokakta değil, sahnede giyiyor! Sahne bir şov sanatları yeridir. Şiddetli PSM’de Accord kümesinin locasından izlediğim Gülşen bir dünya şarkıcısıydı. Kendi orkestrasının yanı sıra senfonik orkestrayla zenginleştirdiği müziğine keşke birkaç dansçı katsaydı görselliği daha âlâ olurdu. Sahneye bir Mısır Kraliçesi üzere çıktı: Spotların altında altın rengi elbisesiyle Kleopatra’ya benziyordu. Sahnede epeyce az hareket etmesine rağmen müziklerinin kelamı ve müziği çarpıcıydı, bayan dostuydu, aşktan bahsediyordu lakin hakkını istiyordu, sesi düzgündü, koca salona yetiyordu! Bergen sinemasındaki “Ben Affetmem” kesimini da o okumuş, fazlaca hoş söylemiş oldu. Birinci defa izliyorum, cüretkâr yırtmaçlı siyah tuvaletini de beğendim, altın renkli fileyi de, sahneye fazlaca yakışıyordu. PSM’nin büyük salonu da hıncahınç genç kızlarla doluydu. Hepsi müziklerini ezbere biliyordu, daha ne olsun?

Yarın sıra öbür kadınlarda! Diğer sayfada…

Okumaya devam et...