‘Bir Ruhun Hikâyesi’

celikci

Yeni Üye
İstanbul Devlet Tiyatrosu Stüdyo Sahnesi’nde ünlü İsveçli sinema muharriri ve direktörü Ingmar Bergman’ın sinema senaryosu olarak yazdığı, Bénédicte Acolas’ın tiyatroya uyarladığı tek kişilik oyun “Bir Ruhun Hikâyesi” 1 Kasım Salı günü prömiyer yaptı.

İpek Özgüven’in çevirisiyle tek perde 65 dakika olarak Derya Özer’in dramaturgisi ve Serap Eyüboğlu rejisiyle sahneye konan oyunda, Zeynep Erkekli hayatları konfor ortasında geçen bayanların bile bir küçük eksik bakışla ruhlarının nasıl bin bir kesime bölündüğünü Viktoria rolünde muvaffakiyetle sahneye taşıyor.

“O BAYANLARA SARILDIM”

Usta oyuncu gerçeklerden kaçıp hayallerine sığınan ve hayallerinden sıyrılıp acı gerçekle yüzleşen, hayatla mevt içinde “uyumak istemiyorum” diyen bayanları rejinin vazgeçilmez bir kesimi olan, takviye aldığı ve ustalıkla kullandığı 360 derece dönen spiral merdiven üzerinde ince geçişleri kuvvetli oyunculukla canlandırıyor.

Zeynep Erkekli, “Bir Ruhun Hikâyesi”nin oyunculuk mesleğindeki kıymetini şu sözlerle tabir etti: “Sonuçta ben ömrünü yalnızca tiyatro sanatına adamış bir oyuncuyum. Doğal ki yolumu aydınlatan biroldukça sinema direktörü ömrümün modülleri haline gelmiştir. ömrü bu kadar anlayan Bergman’ın bir yapıtıyla sahnede olmak beni epey şanslı kıldı. birebir vakitte saniyede onlarca hanımın yok edildiği bir dünyada çaresizce yaşıyor olmanın acısını taşıyorken bu oyun bana yeterli geldi. Zira bu biçimdesine uzun şiirsel bir metinle sahniçin o bayanlara hürmetle sarılabildim.”

Oyunun Akın Yılmaz’ın ışık dizaynıyla daha da mana kazanan, dekor ve sahne açılır açılmaz temayı hissettiren kostüm tasarımı Gülhan Kırçova, oyunun tesirini artıran koreografi Gizem Bilgen ve müzik Türkü Deyiş Çınar imzasını taşıyor.

Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde Viktoria’nın, artık karmaşık bir hale gelen anılarındaki acılarını, memnunluklarını, kayıplarını, ayrılıklarını, 17 Kasım’a dek izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et...