Boğaziçi Sinema Şenliği’nde TRT dayanaklı 11 sinema yarışacak

celikci

Yeni Üye
10. Boğaziçi Sinema Festivali’nden yapılan açıklamaya bakılırsa, dünya prömiyerini 79. Venedik Sinema Festivali’nde gerçekleştiren TRT destekli “Victim”, Boğaziçi Sinema Şenliği’nin açılış sineması olacak.

55. Karlovy Vary Sinema Şenliği’nde kurgu evresindeki projelerin yarıştığı “Work in Progress” kısmında “TRT Ödülü” kazanan “Victim”, Boğaziçi Sinema Festivali’nin “Uluslararası Uzun Metraj Sinema Yarışması” kategorisinde yarışacak.

Dünya prömiyerini dünyanın itibarlı sinema şenliklerinden Toronto Sinema Şenliği’nde yaptıktan daha sonra Antalya Sinema Festivali’nde “En Uygun Birinci Film” ve “En Güzel Bayan Oyuncu” mükafatlarını kazanan “Kar ve Ayı”, dünya prömiyerini Moskova Sinema Şenliği’nde yapan “Bir Umut” ve 12 Punto 2020’de “TRT Ön Alım Ödülü”nü kazanan “Hara”, 10. Boğaziçi Sinema Şenliği’nin ulusal müsabaka sinemalarından oldu.

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin “Ulusal Kısa Kurmaca Sinema Yarışma” kategorisinde TRT ortak üretimleri “Rutubet ve beraber” ve “Yalnız” isimli kısa sinemalar çaba edecek.

Boğaziçi Sinema Şenliği’nin sanayi bölümü “Bosphorus Sinema Lab”da, TRT ortak imali ve TRT takviyeli toplam 5 sinema projesi yarışacak.

Bosphorus Sinema Lab’da kurgu evresindeki projelerin yer aldığı “Work in Progress” platformunda, TRT ortak üretimi “Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok”, 12 Punto 2019’da “TRT Ön Alım Ödülü” kazanan “Umut” ve Antalya Sinema Şenliği’nin sanayi kısmı Antalya Sinema Forum’da “TRT Ödülü” kazanan “Yüzleşme” projeleri yer alıyor.

Kurgu basamağındaki uzun metraj sinema projelerinin danışmanlar eşliğinde memleketler arası standartlarda geliştirilmesi için tasarlanmış olan ve yalnızca iki projenin bulunacağı kurgu atölyesi “First Cut Lab”e, TRT ortak imali iki proje seçildi. Bu projeler, 12 Punto 2021’de TRT ortak imal mükafatı kazanan “Tereddüt Çizgisi” ile 12 Punto 2019’da TRT ortak üretim mükafatı kazanan “Tavşan İmparatorluğu” oldu.

Ayrıca “Bosphorus Sinema Lab” kapsamında düzenlenen ve senaryo kademesindeki projelerin yarıştığı Pitching Platformu’nda en yeterli bir projeye, her yıl olduğu üzere bu yıl da “TRT Ortak Üretim Ödülü” verilecek.

Okumaya devam et...