Cahit Berkay ve Cengiz Özkan bir arada çalıp söylemiş oldu

celikci

Yeni Üye
Anadolu rock müziğinin birinci temsilcilerinden Moğollar’ın kurucusu Cahit Berkay ve Türk halk müziğinin önde gelen isimlerinden Cengiz Özkan, İş Sanat’ın “Anadolu Ozanlarının İzinde” isimli konserinde İş Kuleleri Salonu’nda buluştu. İki büyük ustayı sahnede dinlemenin keyfi bir öteki.

Konser coşkuluydu, Berkay müzik ortalarında yaptığı konuşmalarla daha da coşturdu salonu. Usta, “Bişey Yapmalı” isimli müzikte “Benim bir şey söylememe gerek yok, müzik söyleyeceklerimizi lisana getiriyor” dedi. Salon şarkıyı daima birlikte, sol yumruk havada söylemiş oldu. “Sanki onlar hancı / halkına yabancı / biz ise kiracıyız da / meskenden atmalı. Birisi oy peşinde / öteki rant işinde / kıyamet değilse bile / bişey olmalı…”

Duygulu anların da yaşandığı konserde gözyaşlarımızı tutamadık. Berkay, Sivas katliamı için yazdıkları “Issızlığın Ortası” müziğinden evvel, “Bu şarkıyı ne vakte kadar çalacağımızı sorarsınız, diye çabucak karşılık veriyorum: Sivas’ta katledilen 33 canın, Sivas’ın katilleri bulunup yargılanıncaya kadar çalacağız bu şarkıyı. niye mi? Zira unutmayacağız, daima hatırlayacağız. Ve daha da değerlisi asla unutturmayacağız!” dedi.

FİLM MÜZİKLERİ VE CAHİT BERKAY

Benim sevdiğim müzisyenler ve müzikler ortasında başka bir yeri olan Cahit Berkay için de birkaç cümle söylemek gerekirse Berkay, Moğollar’ın dağılmasının akabinde sinema müzikleri ile ilgilenmeye 1970’li ve 1980’li senelerda başlar. Ve bu süreçte unutulmaz yapıtlara imza atar sanatçı; “Kırık Bir Aşk Hikâyesi”, “Devlerin Aşkı”, “Dila Hatun” ve “Çiçek Abbas” üzere epey sayıda sinemanın müziklerini yapar. Lakin doğal asıl olan ve hafızalara yer eden, direktörlüğünü Atıf Yılmaz’ın üstlendiği, başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in oynadığı 1978 tarihindeki “Selvi Boylum Al Yazmalım” için yaptığı o unutulmaz beste olur. daha sonrası ise konsere gitmeli ve canlı canlı yaşamalı.

Okumaya devam et...