Cemal Ender Güler Karikatür Standı açıldı

celikci

Yeni Üye
Açılışa, Tarsus Belediye Lideri Haluk Bozdoğan, Karikatürcüler Derneği Lideri Metin Peker, Atis Fuarcılık İdare Konseyi Lideri Bilgin Aygül, müellif Şükrü Küçükşahin, ressam Celal Binzet, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi İdare Konseyi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve idare heyeti üyeleri katıldı.

Açılışta konuşan Metin Peker, Cemal Nadir’in 43 yaşında hayatını yitirdiğini anımsatarak “Çok genç yaşta kaybettiğimiz Cemal Nadir’i, Türk karikatür sanatının kurucusu olarak isimlendiriyoruz. Kısacık hayatında, tabelacılıktan başlayarak epeyce değerli işler, epey hoş karikatürler yaptı” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin, karikatüristler ile 70 yıldır “birinci dereceden akraba” olduğunu belirten Peker, şunları kaydetti:

“Cemal Ender Güler ile başlayan bu akrabalık; Ali Ulvi Ersoy, Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu, Ferruh Doğan, Semih Poroy, Kamil Masaracı, Behiç Ak, Nuri Kuşcebe ile devam etti. Sevgili dostum, abim İlhan Selçuk, Turhan Selçuk’la abi-kardeş olmasından dolayı da bu ‘akrabalığa’ fazlaca ehemmiyet verirdi. Çok kıymetli karikatüristler Cumhuriyet’ten geldi geçti. Birçoklarını kaybettik, anıları önünde hürmetle eğiliyorum. Cemal Az Güler de çizdikleriyle burada. Cumhuriyet gazetesini bu biçimdesi onurlu işler yaptığı için kutluyorum.”

Cemal Ender Güler Karikatür

Sergisi, 22 Aralık’a dek CKM’de ziyaret edilebilecek.

Okumaya devam et...