‘Çocuklar Daima Doğruyu Söyler’ belgeselinin çocukları gala için İstanbul’a geldi

celikci

Yeni Üye
Şu ortalar birinci sefer oy verecekler diye kafayı Z nesline takmış durumdayız fakat siz asıl gelecek olan Alfa jenerasyonunu görseniz! Tuluhan Tekelioğlu, belgesel imalcisi ve gazeteci, kafayı çocuklara takmış ve almış mikrofonu kamerayı, sormuş çocuklara, bayağı üzere gözüken lakin yaşamsal soruları ve aldığı karşılıkları “Çocuklar daima doğruyu söyler!” diye özetlemiş, atmış manşetini. Bence çocukların doğruyu söylemiş oldukleri değil, ne söylemiş oldukleri fazlaca daha çarpıcı! 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Özgür, sanırsınız İTÜ Uzay Bilimleri Bölümü’nde üniversite öğrencisi. Hangi ülkelerin uzay programının olup, hangi gezegenlere gidildiğini ve bu mevzudaki gelişmeleri tıkır tıkır anlatırken kendini pazarlamıyor, yalnızca ilerde uzay bilimci olmak istediği için ilgili ve bilgili. Ya 10 yaşındaki Fevzi Mert? Ben kendisini çabucak mali müşavirim olarak işe alabilirim. Dolara mı altına mı yatırım yapılmalı, Avro kaça çıktı, onun ne kadar parası var, daima hesap yapıyor başından, bu çocuğu üzen öğretmeni ben de üzmek isterim, sertlik yapıyormuş çocuklara. Kızlar öteki âlem. Unutmuşum cinsiyet rollerinin bu kadar küçük yaşta belirlendiğini. Erkekler para ve bilgi peşinde koşarken kızlar birer küçük prenses: Hayal dünyaları barış, coşku, sevgi, hatta ismi konulmadan aşk üzerine. Müzik, müzik söylemek, fotoğraf yapmak üzere sanata daha yakınlar.

ANADOLU’DAN 20 ÇOCUK

HAYALLER VE GERÇEKLER

AXA Sigorta’nın finansman takviyesiyle çekilen belgeselin çocukları bu program kapsamında galaya katılmak ve daha sonra gezmek için İstanbul’a geldiler. AXA CEO’su Yavuz Ölken, “Cumhuriyetin 100. yılında geleceği şekillendirecek nesilleri daha yeterli anlamayı ve hayallerini gerçekleştirmeyi önemsiyoruz” derken keşke ülkeyi yönetenler de duysa dedim. Kimi ne kadar önemsiyorlar? Bu çocukların hayalleri ne, onların sunduğu eğitim sistemi ne? Laik eğitim yerine karma okulların bile kapatılarak dini eğitimin dayatıldığı, en yeterli eğitim kurumlarının yok edilmek istendiği bir karanlık! Âlâ ki teknoloji var, âlâ ki bu çocuklar internetle her bilgiye erişebiliyorlar. Aydınlığın önüne geçemeyecekler. Bu sorumlulukla kanılara daldım onları dinlerken…

Okumaya devam et...