Darüşşafaka’da ‘eğitimde dijital dönüşüm’ devri

celikci

Yeni Üye
Darüşşafaka, “eğitimde fırsat eşitliği”nin tam karşılığı. Okulun her yıl annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği bir giriş imtihanı oluyor.

Bu imtihanda başarılı olan, akabinde mali durum araştırması ve sıhhat denetiminden geçen yaklaşık 120 çocuk okula alınıyor. Bu yıl imtihan, 29 Mayıs Pazar günü 31 vilayette yapılacak. İmtihan düzenlenen vilayetlerin haricinden gelen çocukların ve velilerinin yol fiyatına takviye olunacak. Darüşşafaka Cemiyeti İdare Şurası Lideri Tayfun Öktem, “Çünkü ‘eğitimde fırsat eşitliği’nin birinci adımı Darüşşafaka Giriş Sınavı’na başvurabilecek uygun çocuklara erişim ve onların imtihanımıza girmesini sağlamakla başlıyor” dedi.

Üç yıldır sürdürdüğü idare şurası başkanlığı nazaranvi 2 Nisan’da sona erecek olan Öktem’le, Darüşşafaka’daki ömrü ve okulun geleceğini konuştuk.

‘GELECEĞE HAZIRIZ’

Darüşşafaka’nın geleceğe hazır olduğunu, Ulusal Eğitim Bakanlığı müfredatı içerisinde klasik dijital dünya ve girişimcilik konusuna öncelik verdiklerini anlatan Öktem, okuldaki “Dijital Dönüşüm Projesi”ni şöyleki anlattı:

“Eğitimde dijitalleşme ismine önemli adımlar attık. Sınıf ve laboratuvarların altyapılarını dijital eğitim için hazır hale getirdik.

DEKSİS okul idare dijital platformumuzu oluşturup, dijital arşiv sağladık ve tüm ünitelerin birebir platformda çalışmalarına imkan tanıdık. Teknoloji ve Tahsil Birimi’ni kurduk. Darüşşafaka için Bilişim Teknolojileri (ICT) programı yazıldı. Bunu dijital vatandaşlık eğitimleriyle destekledik. Öğrencilerimizin kullanacağı tüm gereçleri tabletlere yükledik. Daçka Store uygulamasına başladık. Yapay zekâ dersimiz, STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) çalışmalarımız da devam ediyor.”

TERTİPLİ BAĞIŞ niye DEĞERLİ?

Darüşşafaka Cemiyeti’nin kurulduğundan bu yana bağışlarla ayakta kalan bir kurum olduğunu hatırlatan Öktem, “Darüşşafaka’yı ülkemizin başka pahalı STK’lerinden ayıran değerli bir fark var. Her yıl Darüşşafaka’ya aldığımız öğrencilere, sekiz yıl boyunca fiyatsız eğitim sunacağımızın garantisini veriyoruz. ötürüsıyla biz de her yıl, bağış gelirlerini sıfırdan geliştirmeye çalışıyoruz. Bu niçinle takviyelerin sürdürülebilir olması fazlaca değerli. Bu bağışlar nizamlı olduğunda, yani biz önümüzdeki 5-10 yılın bağış öngörüsünü mümkün olduğunca düşük sapmalarla ortaya koyduğumuz durumda gelecek için de epeyce değerli projeleri hayata geçirebiliyoruz. Darüşşafaka’nın da sürdürülebilirliğini garanti altına alabiliyoruz” dedi.

İMTİHAN 29 MAYIS’TA

Her yıl annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği bir giriş imtihanı oluyor. Bu imtihanda başarılı olan, akabinde mali durum araştırması ve sıhhat denetiminden geçen yaklaşık 120 çocuk okula alınıyor. Bu yıl imtihan, 29 Mayıs Pazar günü 31 vilayette yapılacak.

“Bölgeler içinde eşitsizlikleri gözeterek her çocuğun bilgisinin yanı sıra öğrenme potansiyelini ölçen bir imtihan yapıyoruz. Bu yıl şartlarımıza uyan 16 bin civarında çocuğumuz var. Onlara ulaşabilmemiz için hepimize bakılırsav düşüyor, bilhassa de 4. sınıf öğretmenlerine. Anne yahut baba kaybı yaşayan öğrencileri imtihanımıza yönlendirerek onların eğitimle değişecek ömürlerinin kahramanları olabilirler.”

NASIL DAYANAK OLUNUR?

Darüşşafaka Cemiyeti’ne eser, hizmet, gayrimenkul, menkul, vasiyet bağışı yapılabileceği üzere, tüm bağış kampanyalarını nakdi olarak desteklemek de mümkün. Bağışçılar diledikleri ölçüde bağış yapabiliyor. Daha detaylı bilgi için https://www.darussafaka.org.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANDI

Cemiyetin idare heyeti 10 bayan ve 10 erkek üyeden oluşuyor. Tayfun Öktem, “Başkan vekillerimizden biri de birinci kere bayan. Heyetimizdeki bayan üye sayısının önümüzdeki senelerda liyakatla artacağına ve Darüşşafaka için bayan liderin hayli uzak olmadığına inanıyorum” diye konuştu.

2020’de kurulan Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Kurulu ile okulun tarih ve kültür şuurunun başta öğrenciler ve mezunlar olmak üzere tüm paydaşlar nezdinde köklenerek yerleşmesi emeliyle çalışmalar yapılıyor.

ÇEVRİMİÇİ BİLİM ATÖLYELERİ

Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Henkel işbirliği ile başlatılan Keşif Dünyası projesi, Türkiye’nin her vilayetindeki okul ve öğrencileri, fiyatsız çevrimiçi atölyelere katılmaya çağrıyor. 8-10 yaş ortası çocukların eğlenceli deneyler yaptıkları atölyelere katılmak isteyenlerin, [email protected] adresine yazarak randevu almaları gerekiyor.

İMTİHANA GİRMEK İSTEYEN ÜNİVERSİTE ADAYI SAYISI ARTACAK

BARAJ KALKSA DA MESELELER BİREBİR

Eğitim uzmanı Alaaddin Dinçer, 2021 yılında yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sayısal detaylarıne bakıldığında barajları kaldırmanın ya da devam ettirilmesinin bir manası kalmadığını belirterek,“Sayılar en azından kısa ve orta vadede ‘sınavsız üniversite’yi gerçek kılacak sonuçları içermiyor” dedi.

Dinçer, dataları şöyleki kıymetlendirdi:

• 2021 yılında YKS’ye müracaat yapan adayların yüzde 6.76’sı Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girmedi. Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) müracaat yapan adayların yüzde 8.67’si alt imtihanlara girmedi. Bu oran Yabancı Lisan Testi’nde (YDT) yüzde 19.60 oldu.
  • TYT’ye giren adaylardan yüzde 0.98’i 100 puan barajının altında kalırken bu oran AYT’de yüzde 37.07 YDT’de ise yüzde 25.84 oldu.
  • 150 puan barajını geçemeyenlerin oranı TYT’de yüzde 32.00 olurken, oran AYT’de yüzde 57.48, YDT’de ise yüzde 19.09 oldu. 180 puan barajının altında kalanların oranı TYT’de yüzde 53.18 olurken, AYT’de yüzde 49.67 YDT ise yüzde 32.48 oranında gerçekleşti.
SON SINIFA ULAŞAMIYORLAR

• 2021 yılında yapılan YKS’ye son sınıf seviyesinde başvuranların oranı yüzde 38.58. Evvelki senelerda mezun olmuş lakin rastgele bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanların oranı yüzde 39.94. Daha evvel yerleşmiş ve mezun olanlar ile hala bir yükseköğretim programında okuyanların oranı yüzde 19.80. Üniversiteden kaydı silinmiş olanların oranı ise yüzde 1.88.
  • Lise 9. sınıfta okuyan öğrencilerden yüzde 22.44’ü lise son sınıf düzebir daha ulaşamıyor.
  • 2012-13 öğretim yılında 4+4+4’lük 12 yıllık zarurî eğitim modeline geçildiğinde 1. sınıfa yapılan erken yaş kayıtları niçiniyle 2020-21 öğretim yılında ortaöğretim 9. sınıf olağan artışların fazlaca üzerinde bir sayıya (1 milyon 633 bin 281) ulaştı. Bu sayının yüzde 22.44’ünün (366 bin 508) 12. sınıf düzebir daha ulaşamayacağını öngördüğümüzde 2024’te son sınıfta 1 milyon 266 bin 773 öğrenci olacak. 2021’de YKS’ye başvuran 2.6 milyon aday sayısına alttan gelen bu ek 267 bin ile açık lise mezunlarından katılacakları eklediğimizde sayı 2024’te yaklaşık 3 milyonu bulacak.
ÇOCUKLAR FİNANS OKURYAZARI

Türkiye Bankalar Birliği’nin düzenlediği “Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık Bilgi Yarışması”, 18-21 Mart 2022 tarihlerinde yayına alınacak test modülü üzerinden yapılacak. Müsabakayla, 13-15 yaş kümesindeki çocukların finansal okuryazarlık şuurunun geliştirilmesi ve hususa dair farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Kazanan yarışmacılar, 24 Mart’ta duyurulacak. En yüksek puanı alan yarışmacı, Avrupa Bankacılık Federasyonu tarafınca 10 Mayıs 2022’de düzenlenecek Avrupa Finansal Okuryazarlık Yarışması’na katılmaya hak kazanacak.

HASTANEDE SINIF AÇILDI

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nin ortak projesi kapsamında, hastanede yatarak tedavi goren çocuklar için “hastane sınıfı” açıldı. Hastane sınıfında, okulöncesi ve ilköğretim çağındaki hastanede yatarak tedavi bakılırsan çocukların eğitimlerinin devamı hedefleniyor.

Hastane sınıfında, hematoloji ve Onkoloji servisinde tedavi goren 25, organ nakil kısımlarından ise 15 öğrenci tahsil nazarancek.

ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN DÜNYA

“Benim Gözümden Dünya” temasıyla düzenlenen 41. Memleketler arası Pınar Çocuk Fotoğraf Yarışı müracaat süreci 1 Nisan’a kadar devam ediyor. Çocuklar, fotoğraflarını pinarcocukresimyarismasi.com web sitesine yükleyerek ya da kargo yoluyla göndererek müracaat yapabilir.

Okumaya devam et...