Eğitim sendikaları: Öğretmenlik Meslek Kanunu, eğitimcilere sömürünün yeni dokümanı

celikci

Yeni Üye
Eğitim-Sen ve Özel Dal Öğretmenleri Sendikası, TBMM Genel Kurulu’nda 1 Şubat 2022 tarihinde görüşülmeye başlanacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifine ait bugün Eğitim Sen Genel Merkezi’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Eğitim-Sen Genel Lideri Nejla Heyet, kanun teklifinde özel okul, kurs ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde öğretmenlik yapan eğitimcilerin ekonomik ve toplumsal hakları, fiyat ve çalışma şartları ile ilgili hiç bir düzenleme bulunmadığını belirterek şöyleki konuştu:

“Yapılan düzenleme bir meslek kanunu niteliği taşımadığı üzere yalnızca birinci derecedeki öğretmenlere verilecek olan 3600 ek gösterge başta olmak üzere, ekonomik düzenlemelerle ilgili hususların 15 Ocak 2023 tarihinden daha sonra yürürlüğe girecek olması, çalışmanın seçime yönelik olduğunu açıkça göstermektedir. MEB’e bağlı faaliyet yürüten özel öğretim kurumlarında bakılırsav yapan öğretmenlerin ağır sömürü şartları altında epey uzun çalışma saatleri, düşük fiyatlar, teminatsız ve biroldukça kurumda kayıt dışı çalıştırılmaları kıymetli eğitim meselelerinden birisidir.

İmtihanın fonksiyonunun bir kıymetlendirme kuruluna devredilmesi, öğretmenlerin adaylığının kaldırılmasında bugünlerde ağır olarak tartışılan mülakat-torpil uygulaması üzerinden yaygın bir ayrımcılığın yaşanabileceği izlenimini vermektedir. ‘Nitelikli okul-niteliksiz okul’ ayrımında olduğu üzere, meslek basamakları üzerinden ‘nitelikli öğretmen-niteliksiz öğretmen’ algısı yaratılarak öğretmenlik mesleğinin saygınlığının daha da düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Meslek basamaklarını ‘kademe ilerleme cezası almamış olmaya’ bağlamak, eğitim işçilerinin sendikal örgütlenmeden uzak tutulmasına, yanlış uygulama ve tavırlara itiraz etmemelerine yönelik tehlikeli bir adımdır.”

Lider Heyet, Öğretmenlik Meslek Kanun teklifi gündeme geldiğinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemiş olduği “Kadrolu ve kontratlı öğretmenler içindeki ayrımı kaldırıyoruz” kelamlarına karşın bu istikamette bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekerek “Sözleşmeli öğretmenlere yalnızca ‘sağlık ve can güvenliği’ durumunda tayin hakkı tanınmış, yıllardır önemli bir sorun olarak devam eden eşi özel dalda çalışan kontratlı öğretmenlere tayin hakkı verilmemiştir. Siyasi iktidar şayet bir meslek kanunu yapmakta samimi ise yapması gereken tek şey öğretmenlik mesleği açısından memleketler arası seviyede kabul nazarann en değerli evrak olan ‘Öğretmenlerin Statüsüne Ait Tavsiye sonucu’na uygun bir düzenleme yapmaktır” dedi.

“MEVSİMLİK TARIM ÇALIŞANI ÜZERE ÇALIŞTIRILMAK İSTEMİYORUZ”

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda çalışan, ataması Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan Özel Dal Öğretmenleri Sendikası Lideri Eren Edebali de sendikanın genel talepleri içinde aşikâr müddetliğine yapılan mukavelelerin kaldırılması gerektiğini söylemiş oldu.

“Mevsimlik tarım emekçisi üzere çalışmak istemiyoruz. Minimum fiyatla çalışmak istemiyoruz. hiç bir özlük hakkımız yok. 10-12 aylık mukavelelerle kıdem hakkımız gasp ediliyor” diyen Edabali, temel taleplerinden bir adedinin teminatlı çalışmak olduğunu söz ederek şu biçimde devam etti:

“Taban maaş uygulamasını onaylayan bir meslek kanunu talep ediyorduk. Lakin gelinen noktada bu meslek kanunu bizim haklarımızı tabir etmediğini üzere, eğitim işçisine yönelik sömürünün yeni bir yazılı dokümanı. Eğitimde işveren olsun istemiyoruz. Meslek kanunuyla bölüm üstü kapalı biçimde kamusal alana davet ediliyor. Meslek kanunu, eğitim işçisine karşı başlatılan bir savaşın birinci işaretidir, geri çekilmelidir. Özel öğretme kurumlarında çalışan eğitim işçilerinin problemleri eşit haklar temelinde teminat altına alınması gerekmektedir.”

“SİZ YÜZBİNLERCE KİMLİK KARTINA SAHİP OLAN ÖĞRETMENLERİ YOK SAYAMAZSINIZ”

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğretim kurumları işçi kimlik kartını gösteren eğitimci Edibali, “gorev tarifi öğretmen yazıyor. Siz, yüzbinlerce kimlik kartına sahip olan öğretmenleri yok sayamazsınız. Siz, yalnızca kurum temsilcilerinin, bir kesimin çıkarları doğrultusunda eğitim siyaseti belirleyemezsiniz” dedi.

Okumaya devam et...