Eğitim sendikaları, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair itirazlarını anlatmak için Mahmut Özer’den randevu istedi

celikci

Yeni Üye
Anayasa Mahkemesi’nde (AYM), eğitimcilerin itiraz ettiği Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) kimi hususlarının iptali ve yürütmesinin durdurulmasına ait dava sürerken Uzman Öğretmenlik İmtihanı için de geri sayım başladı. 19 Kasım günü yapılacak olan imtihan öncesi ise 13 sendikanın lider ve üyeleri, itirazlarını görüşmek için dün Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den randevu istedi. Mevzuya ait açıklama yapan eğitimciler, “Sınavın bir an evvel iptal edilmesini isteyeceğiz ve ‘Gerçek bir kanun yapmaya hazırız’ diyeceğiz. Bakalım bakan 13 sendikayı birden reddedecek mi?” dedi.

“ZOR KULLANIYORLAR”

Çok sayıda öğretmenin imtihanda “gözetmenlik” vazifesini kabul etmediğini vurgulayan Eğitim-İş Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay, “Öğretmen öğretmeni gözetleyecek. Öğretmen sıralara oturtulacak, mesleğiyle ilgili değerlendirmeye tabi tutulacak. Bundan daha küçültücü ne olabilir? Bakanlık gözetmenlik için sıkıntı kullanıyor. Resen bakılırsavlendirme yaptı fakat nazaranve gitmeyen de olacak” diye konuştu.

Sınava girecek öğretmen sayısını 600 bin olarak açıklayan Özbay, “Öğretmenleri açlık sonuna yakın fiyata mahkûm ederseniz, imtihanı geçince maaş artışı sağlarsanız girmeye mecbur kalır beşerler. İmtihanla uzman olunmayacağını her öğretmen bilir. İmtihan, bir hiyerarşi yaratacak, ‘iyi öğretmen’, ‘kötü öğretmen’ algısı olacak, eğitim sistemine büyük ziyanı dokunacak” tabirini kullandı.

İktidara yakın sendikaların “soru örneklerini” iletileşme kümelerinde paylaştığını da lisana getiren Özbay, “Bunları epey yakından takip ediyoruz. İmtihan sorularıyla misal mi değil mi inceleyeceğiz” açıklaması yaptı.

Okumaya devam et...