Eski TTK Lideri Dönmez’den formasyon yansısı: ‘Çocuklara ziyan verecek’

celikci

Yeni Üye
Eski Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifasının akabinde Talim ve Terbiye Şurası (TTK) Başkanlığı’ndan ayrılan Burhanettin Dönmez, eğitim sistemi ve yeni formasyon sonucunı eleştirdi.

“Eksi puanla bile girilebilen fizik, matematik üzere kısımlardan bu öğrenciler nasıl mezun ediliyor epeyce merak ediyorum” diyen Dönmez, “YÖK’ün yeni sonucu öğretmen yetiştirme konusunda ülkeyi en az 40 yıl geriye gdolayıyor. İşsizliği ötelemek emeli ile gençler istismar edilmemeli. Plansız programsız açılan üniversiteleri doldurmak için öğrenciler dolgu materyali olarak kullanılmamalı” dedi.

Selçuk’un ve kendisinin nazaranvlerinden ayrılmalarının akabinde “ivedi biçimde” formasyonun geri getirildiğini söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“YÖK’ün yeni sonucunın öne sürülen sebebi, giriş barajı kaldırıldığı biçimde birfazlaca üniversitede öğrencisizlik sebebi ile kapanma noktasına gelen fen ve edebiyat fakültelerine yapay teneffüs yaptırmak ve bir süre daha yaşatmaya çalışmak. Hedefleri öğretmen yetiştirmek olmadığı biçimde neredeyse öğrencilerinin tamamı öğretmen olmak istiyor. Öyleyse bu fakülteler ya gayelerini ya da mamüllerini değiştirmeli. Zombi haline gelmiş bu kurumları kurtarmaya çalışırken öğrencileri harcamak büyük bir sorumsuzluk.”

Okumaya devam et...