Eski YÖK Lider Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, öğretmenliğin ‘seçmeli ders’ olmasını eleştirdi: ‘Atanmayan milyonlar’

celikci

Yeni Üye
Eski YÖK Lider Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, Yüksek Öğretim Kurulu’nun pedagojik formasyon eğitimine ait son aldığı sonucu eleştirerek “YÖK, kanunların ‘bir uzmanlık mesleği’ olarak tanımladığı öğretmenliği, ‘seçmeli ders’ statüsünde uzaktan eğitimle de verilebilecek pedagojik formasyon eğitimine indirgedi” dedi.

YÖK Genel Kurulu’nca “Eğitim fakülteleri haricinde başta fen edebiyat ve ilahiyat fakülteleri olmak üzere formasyon eğitimi alınabilen alanlardaki fakültelerde örgün eğitim ve öğretim müddeti ortasında üçüncü yarıyıldan itibaren pedagojik formasyon eğitiminin verilmesine, pedagojik formasyon eğitimi derslerinin formasyon eğitimi alabilecek programlardaki öğrencilerin bu dersleri seçmeli dersler kapsamında almalarına imkân tanınmasına, öğrencilerin formasyon eğitimi derslerini Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime Ait Yordam ve Asıllarına bakılırsa alabilmelerine” karar verildi.

Prof. Dr. Eşme, bu sonucun ne manaya geldiğini ve hangi sonuçlara yol açacağını şu biçimde sıraladı:

– Bu karar, kökleri 1848’e kadar uzanan öğretmen okullarının yerini alan ve 40 yılda yeni yeni toparlanmaya başlayan eğitim Fakültelerinin sonu demektir.

– Bu karar, bir tek matematik sorusu çözemeden hatta matematikten negatif puan alarak fen edebiyat fakültelerine giren adayların matematik öğretmeni olmalarının yolunu açmıştır.

– Bu kararla atanma talihi yok denecek kadar az olan yüz binlerce gence öğretmen olma umudu verilecek ve atanmayan öğretmen sayısı milyonları bulacaktır.

– Başta eğitim fakülteleri olmak üzere tüm öğretmenler eğitimciler, öğretmen örgütleri bu sonucun geri alınması için demokratik reaksiyonlarını gecikmeden ortaya koymalıdır.”

KARAR NE GETİRDİ?

– YÖK tarafınca üniversitelere bildirilen karara bakılırsa, öğretmen yetiştiren fakülteler haricinde formasyon eğitimi alınabilen alanlardaki fakültelerde bu alanlar için örgün eğitim ve öğretim mühleti ortasında pedagojik formasyon eğitimi seçmeli dersleri, üçüncü yarıyıldan itibaren verilebilecek.

– Bünyesinde eğitim/eğitim bilimleri fakültesi yahut eğitim bilimleri kısmı bulunmayan üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi derslerini “uzaktan eğitim”le de alabilmek mümkün olabilecek.

– Eğitim yahut eğitim bilimleri fakültesi olup enstitüleri bünyesinde YÖK’ten Öğretmenlik Mesleği Tezsiz Yüksek Lisans Programı açılması isteği olanların talepleri incelenerek bu program açılabilecek.

Okumaya devam et...