Farkındalık için bisikletle yola çıktı: 4 bin kilometre pedal çevirip 30 kent dolaştı

KimDemis

Aktif Üye
Kök hücre nakli ve organ bağışına dikkat çekmek için bisikletiyle Adana’dan yola çıkan 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu vakte kadar 4 bin kilometre pedal çevirerek 30 kent dolaştı.

9 yıl evvel 6 yaşındaki oğlunu beyin tümöründen dolayı kaybeden 44 yaşındaki Kemal Yücel, buhrandan çıkmak için kendisini toplumsal sorumluluk projelerine adadı. Kök hücre nakli ve organ bağışının ehemmiyeti için çalışmalar yapan Yücel, birinci vakit içinderda hastanelerdeki lösemili çocuklara moral aktiflikleri düzenleyip çeşitli armağanlar aldı.

vakit içinde bunun kâfi gelmediğini düşünen Yücel, bisikletiyle yola koyulup insanlara kök hücre bağışının değerini anlatmaya karar verdi. Kök hücre ve organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak için yeni bir toplumsal sorumluluğa imza atan Yücel, 10 Ağustos’ta yaşadığı kent olan Adana’dan yola çıktı.

4 bin kilometrelik rotanın akabinde Kocaeli’ye ulaştı. Toplamda 41 ili ziyaret edecek olan Yücel, Kocaeli’nin 30’uncu noktası olduğunu söylemiş oldu.

“Bunalımdan çıkmak için, yaşadığım evlat acısını öteki çocuklara umuda dönüştürmeye karar verdim”
hayatış olduğu süreci ve bu farkındalığa sebep olan durumu anlatan Kemal Yücel, “10 Ağustos günü Adana’dan pedal çevirmeye başladım. ‘Her pedal bir umut’ ismini verdiğim umut seyahatimdeki hedefim kent şehir gezip insanlara kök hücre ve organ bağışının değerini anlatmak. Bu husustaki toplumsal şuuru artırmayı hedefledim. Zira beşerler bunun fazlaca sıkıntı ve acılı bir süreç olduğunu sanıyor. Kirli bilgiden dolayı beşerler kök hücre donörü olmaktan çekiniyordu. 9 yıl evvel 6 yaşımdaki oğlum Utku’yu beynindeki tümör sebebiyle kaybettim. Organlarını bağışladık, diğer çocuklara hayat verdi. Akabinde bir buhran devri yaşadım. Buhrandan çıkmak için, yaşadığım evlat acısını öteki çocuklara umuda dönüştürmeye karar verdim. Hastanelerde tedavi bakılırsan lösemi hastası çocukları ziyaret ederek onlara moral aktiflikleri düzenleyip, çeşitli ikramlar vermiştim. tıpkı vakitte Adana’da kök hücre bağışı kampanyaları düzenledim. Lakin bunun kâfi olmadığını düşündüm. birinci vakit içinderda 2017 yılında Adana’dan İstanbul’a pedal çevirerek kent şehir gezdim, insanlara kök hücre bağışını anlattım” halinde konuştu.

“Yaklaşık 6 bin kilometre pedal çevireceğim”
Başka hayatlara dokunabilmenin ve çocukları yaşatabilmenin değerine değinen Yücel, “Tur çerçevesinde 41 ili ziyaret edeceğim. Yaklaşık 6 bin kilometre pedal çevireceğim. Kocaeli, yola çıktığımdan beri 30’uncu kentim oldu. 4 bin kilometreyi buldum. Yağmurda, sıcakta, pedal çevirdim. Karadeniz kıyı çizgisini takip ederken 3 gün boyunca ıslandım, kaza bile yaptım. Şu inancım vardı; ne kadar zorluk yaşarsam yaşayayım 1 tane çocuğun ömrünü kurtarabilme umudum var. Çünkü ben evlat acısı yaşadım ve istiyorum ki öbür anne babalar benim üzere evlat acısı yaşamasınlar. Hastanedeki çocukların durumları o kadar güç ki kendilerini kurtarabilecek bir harika kahraman arıyorlar. Sıhhat bakanlığımız ve Kızılay kök hücre toplama noktasında öncü kurumlar ve sahiden çok başarılılar. Binlerce çocuğumuza ilik bulundu. Onlar hayata tutundu. Yaklaşık 15 ay evvel hiç tanımadığım birine karaciğerimi verdim. Canlıdan donör oldum. Buradaki maksadım bir insanın ömrünü kurtarabilmekti. Sevdiklerimizi kaybetmek hayli büyük bir acıdır ancak niye bir diğerinin ömrünü kurtararak sevdiğimizi yaşatmaya devam etmeyelim?” diye konuştu.

“Bisikleti tercih ettim zira sıhhatle ilgili çalışma yapıyoruz”
Sağlıkla ilgili çalışma yaptıkları için bisikletle yola çıkmanın daha gerçek olduğunu belirten Yücel, “Şehir kent gezerken bisikleti tercih ettim zira sıhhatle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bisiklet de sıhhattir. Son senelerda ağır araç kullanmasıyla birlikte egzoz salınımı etrafımızı de kirletiyor. Sağlıklı kalabilmemiz için hareketli yaşama gereksinimimiz var. Bisikleti araç olarak kullanmamadaki sebep hem sağlıklı hayatı insanlara anlatabilmek, hem kendi sıhhatimi koruyabilmek birebir vakitte bisiklet yardımıyla daha fazla beşere erişebiliyorum” sözlerini kullandı.