Fatsa’nın birinci bayan dolmuş sürücüsü: Eşinin elinden dolmuşu aldı meslekte erkeklere taş çıkartıyor

KimDemis

Aktif Üye
Çocukluktan bu yana otomobillere olan hayalini bırakmayan, ilçede Sanayi-Kurtuluş Hattı’nda sürücü olarak çalışmaya başlayan Akbolat, kentin birinci ve tek bayan minibüs sürücüsü oldu.

Eşinin mesleğini olan dolmuş sürücülüğünü yapan Akbolat, araca binen vatandaşlardan hoş reaksiyonlar alıyor.

2 çocuk annesi 43 yaşındaki Aysun Akbolat’ı direksiyon başında gördüklerinde evvel şaşkınlık yaşayan vatandaşlar, daha sonrasında ise titizliği ve güler yüzlülüğü karşısında memnunluk yaşıyor.

Akbolat’ın en büyük destekçisi ise mesleğini elinden aldığı eşi Yakup Akbolat.

Küçük yaştan bu vakte kadar otomobillere büyük ilgisi olduğunu söyleyen Aysun Akbolat, “Son 2 yıldır eşimle konuşuyorduk ve fazlaca sürücü olmak istiyordum. Araç sürmek çocukluğumdan gelen bir tutku. Eşimle şakalaşırken dolmuşu da sürebileceğimi kendisine söylemiş oldum ve latife gerçek oldu. Dolmuşu elinden aldım. Trafiğe kapalı alanlarda evvel test sürüşleri yaptım. daha sonrasında SRC evrakı de alarak dolmuş sürmeye trafikte başladım” dedi.

Trafiğe çıkalı çabucak hemen 15 bulunmasına karşın epey hoş yansılar aldığını belirten Aysun Akbolat, “Herkes bana selam veriyor, ben de onlara korna çalarak selamlıyorum. Bu reaksiyonları de alınca daha da fazla işime dört kolla sarılıyorum. Herkes kendi ekmeğini kazanmalı ve bizler de ekmeğimizi taştan çıkartabiliriz. Erkekler her alanda iş yapamazlar ancak bayanlar her işin üstesinden ustalıkla gelebilirler” halinde konuştu.

“Evdeki işlere nazaran dolmuş sürücülüğü daha eğlenceli. İki işi birbirinden ayırıyorum ve o şuurda direksiyon başına çıkıyorum” diyen Akbolat, “Her iki işin üstesinden de rahatça geliyorum, durakta bile bir huzur geldi sürücü arkadaşlarımızın içinde. Bir hanımın ortamlarında olması her alanda onlara dikkatli davranmayı itiyor ve daha saygılı oluyor. Her badire ve sıkıntımızı birlik ve birliktelik ortasında tartışarak tahlile kavuşturuyoruz. Durakta konuşuyoruz kimi vakit bayan sürücüler seni örnek alırlarsa işimizi elimizden alırlar diye erkek arkadaşlarımız sohbet ediyoruz. Aracıma binerek beni direksiyonda bakılırsan yolcular birinci şaşkınlıklarını gizleyemese de çabucak alışıyorlar ve olumlu reaksiyonlar vererek beni memnun ediyorlar. Kutluyorlar beni ve hayli daha dikkatli aracı kullandığımı söylüyorlar” tabirlerine yer verdi.

Aysun Akbolat’ın eşi Yakup Akbolat ise “Eşimin en büyük destekçisi benim. Ben kendisine mesken işlerinde yardımcı oluyorum o da bana işimizde yardımcı oluyor” diye konuştu.
Akbolat’ın ’in kullandığı dolmuşa binen vatandaşlar da bayan bir sürücüyü araçta görmenin kendilerini de sevindirdiğini söylemiş oldu.