Fotoğraf sanatkarı Dilan Bozyel ‘Işığın peşinde’

celikci

Yeni Üye
hayatının birinci 19 yılını Diyarbakır’da geçiren fotoğraf sanatkarı Dilan Bozyel ile, tesadüf bu ya, Diyarbakır’a yaptığım bir seyahat sırasında tanıştım. Onu biliyordum olağan olarak; Paris – Beyrut sınırında çektiği fotoğraflarından oluşan standını gezmiş, fotoğraflarıyla biroldukca mecrada karşılaşmıştım. Onunla Diyarbakır’daki tanışıklığım ise hem hayli değerli bir dost kazandırdı bana birebir vakitte Diyarbakır hakkında sayısız yeni şey öğretti. O gün bugündür ne vakit bir ortaya gelsek (ki seyrek sayılır bu fırsatlar) koldan kısma atlayan keyifli sohbetler edip hoş dostluğumuzun yoluna çakıl taşları bırakıyoruz.

Artık onunla bir anda resmi manada bir söyleşi yapma fikri beni biraz gerse de (ne soracağım, hangi birini?) bu fırsatı geri tepemezdim doğrusu. Son vakit içinderda Kalben için çektiği kliplerle ve ORGANICS by Red Bull için yaptığı atölye çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen fotoğraf sanatkarı, foto muhabir, muharrir ve direktör Dilan Bozyel ile eksik ancak güzel bir sohbete buyurmak isterseniz, haydi başlayalım.

Fotoğraf çekmek bir iş, bir meslek mi senin için, yoksa keyif aldığın, kendini tabir ettiğin bir araç mı? Nasıl tanımlarsın fotoğrafla olan alakanı?

On altı yıldır fotoğraf çekiyorum. Yalnızca karnımı doyurmak için değil; kendimi tabir edebilmek, kendimi tanımak için, ışığın peşinde hayatta olduğumu anlayabilmek için. Benim hem mesleğim hem hobim tıpkı vakitte irtibat dilim fotoğraf. Uyandığım andan, uyuyana dek her anı fotoğraf olarak görüyorum ben
🙂

‘DÜNYAYA KATLANMAK İÇİN SANAT BİR ARMAĞAN’

Son devirde farklı farklı işlerinle gündemdesin… Bir yandan fotoğraf çalışmaların, atölyelerin devam ederken, en son Kalben ile yaptığın görüntü klip yayınlandı. Bu tempoyu seviyor musun, senin olağanın bu mu, yoksa yorulduğun oluyor mu?

Kendimi sanatın rastgele bir disipliniyle oyalamazsam bu biçimde hoyrat bir dünyada yaşayamazdım. Büyülü, beylik, abartılı entelektüel laflar ediyor üzere gelmesin fakat sanat, biz insanlara bu dünyaya katlanabilmemiz için gönderilmiş bir armağan. Daima kendimi geliştirmek, başarmaya çalışmak (yani kendimi aşma çabam), ömrün her anını daha bedelli algılamak ve hiç durmamak! Bu tempoyu sevmekten öte alışkanlık, alışkanlıktan öte bu tempoyla yorulmak, yoğrulmak; hayatta olduğumu bu türlü hissetmeye bayılıyorum.

Klip çalışmaları devam edecek mi, onun da ötesinde direktörlüğü sevdin mi, öteki formlarda da (sinema, kısa sinema vb) devam etmeyi düşünüyor musun hareketli imgelerle çalışmaya?

yıllar evvelden avangart tarzda bir kısa sinema çekmeye çalışmıştım, “Sen de beni seviyorsun Sebastian” isimli. Uçan Süpürge Sinema Şenliği kapsamında Ankara, Kızılırmak Sinemasında birinci göskavramının sonunda tüm salonun alkışladığını görür görmez fazlaca şaşırmıştım. hiç bir kural bilmeden, neredeyse kendi kendime, eski sürüm akıllı bir telefon ile çekip; bir anda kendimi orada alkışlara gülümserken bulmuştum. yıllar daha sonra deneyimlerimi, bilgi birikimlerimi de dahil ederek Kalben’ e çektiğim üç görüntü klip daha hayli alkış toplayınca ise epey şaşırmadım; hem şahane bir rockstar, muazzam müzikleri, kusursuza yakın bir yapım grubu yardımıyla daha direktör hissettim kendimi.

Bunu hiç planlamamıştım, hayal bile etmemiştim. Bugünden daha sonrasında ise kısa sinema, uzun metraj sinema için daha yürekliyim ve işine tutkuyla bağlı, dilimden ve kederimden epeyce berrak anlayan bir kamera gerisi takıma sahibim. Lakin her zamanki üzere sakinim, acelem de yok; şayet beni heyecanlandıran bir fikir konarsa omzuma, elimden gelenin en düzgününü yapmak için yorulmaya hazırım. Neler olur, daima bir arada izleyeceğiz :))
Paris-Beyrut sınırında çektiğin fotoğraflarla açtığın stant bir çok ilgi görmüştü. Yakında yeni bir stant var mı ve bu sefer neler yer alacak stantta?

Yaz periyoduna dek bir stant planım yok, Baş Dergisi’ nde yedi yıldır yazdığım fotoğraf öykülerini derleyip bir kitap haline getirmeyi planlıyorum kendime ayırabileceğim birinci vakitte. çabucak sonrasındasında, umarım gelecek dönem ortasında, hakikat bir galeriyle anlaşırsam ya da bağımsız olarak, evvelki işlerime bakılırsa daha yürekli ve daha politik bir stant hayalim var. Umarım gerçekleştirebilirim. Standın birinci adımları atıldığı anda seni de haberdar edeceğim zira fikrine güvendiğim dostlarımdan yorum almam gerekecek
🙂

Fotoğrafçı olarak kendine kerteriz aldığın, sana ilham veren ustaların kimler, Türkiye’den ve dünyadan…?

Aklıma gelenler şöyleki; Direktör Metin Erksan, Fotoğrafçı Diane Arbus, elbette Orta Güler, Şair Arthur Rimbaud, Müzikçi Barış Manço, Bach, Shakespeare, Montaigne, Modigliani.

‘TAM BİR İLHAM ARSIZIYIM’

Neler seni besler, nelerden ilham alırsın?

Tam bir ilham arsızıyım ben! Savaştan, barıştan, yabani bir çiçekten, rüzgardan, dağlardan, herkes ve her şeyden; kimi vakit hiç aşikâr etmeden yalnızca sessiz bir biçimde izleyerek, kimi vakit dahil olarak kasırgaya. Hevesimi, tutkumu ve heyecanımı taze tutmam gerek bu hayatta. Şu an bu karşılıkları Erzincan, Kemah’ da karlı, yüksek bir dağ yamacındaki bir otel odasından yazıyorum; görmek istediğimiz sürece ilham etrafımızda, her yerde.

Toplumsal medya ne söz ediyor senin için?

Müzik mecmualarının sayfalarından mektup arkadaşları bularak toplumsallaşırken (bunu z jenerasyonu bilmez), bir anda klavye sonrasındasında telefon ile toplumsallaşmaya şahit olan bir jenerasyonun çocuğu olarak; toplumsal medyanın avantajlarına odaklanmaya çalışıyorum. Mesleksel olarak âlâ bir irtibat ve sergi/vitrin alanı, toplumsallaşmak için de dozunda olduğu sürece düzgün bir irtibat aracı, dünyayı takip edebilmek için de yararlı platformlara sahip. Ve ama, ben hala mektuplaşıyor, kitapçılar ve kütüphanelerde saatlerce vakit geçiriyor, arkadaşlarımla cafe, pastane, bar ve lokantalarda randevulaşarak buluşuyorum. Abartılı yanıtlar verdim üzere olmuş olabilir ancak kendime bakılırsa hakikat dozları ayarladığım sürece hiç bir şeye karşı değilim.

ORGANICS by Red Bull ile yolun nasıl kesişti?

2022 başında ise bu fotoğrafları İstanbul’ da sergileyerek projemizi tamamladık. Red Bull Türkiye grubu ve tertiplerdeki tüm takım ile çalıştığım için şanslı ve memnun hissediyorum. Hepimiz hem doğal hem profesyonel birebir vakitte güler yüzlüydük tüm proje boyunca.

Günün Görüntü Haberi

Okumaya devam et...