Galata Kulesi’nde utandıran imaj: İsim tabelasına döndü

KimDemis

Aktif Üye
TARİHİ YERLERİ ZİYARET EDERKEN UYGUN DAVRANIN

Kulenin kitabesine yazı yazan bir kişiyi fark ederek görüntüleyen yabancı bir turist, bu anları toplumsal medya hesabından da paylaştı. 674 yıllık tarihi yapıya bu türlü ziyan verilmesine reaksiyon gösteren turist, paylaşımı sırasında İngilizce olarak “Galata kulesi bir turist tarafınca tahrip edildi. Turist olarak seyahat ederken ve tarihi yerleri ziyaret ederken âlâ davranın, bu adam üzere pislik olmayın” diye konuştu.

TARİHİMİZE SAYGISIZLIK

Turistlerin ağır ilgi gösterdiği tarihi yapının isim tabelasına çevrilmesine yerli turistler de büyük reaksiyon gösterdi. Gezmek için ailesi ile bir arada Alanya’dan gelen Haydi Cantemur, tarihe sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Ben de işin açıkçası gördüğümde şok oldum. bu biçimde hoş bir tarihi yapıyı bu türlü harabe bir biçime dönüştürmeleri, yüzeysel yazıların yazılması epey kırıcı bir şey. Tarihimize saygısızlık diye düşünüyorum. Bu manada biz de birinci kez tatil emelli geldik ve burayı da görmek istedik. Ancak bu sahiden bizde olması gereken bir şuur, tarihimize sahip çıkmalıyız. Bu yapılar nitekim bizim geçmişimiz. Bu manada da hayli kırıcı bir durum. Bu insanların şahsi problemleri var sanırım. Bunların çocukluğuna inmek lazım. Dikkat çekmeye çalışıyor olabilirler. Sevgisizlik, ilgisizlik olabilir. Aile yaşantısında külfetler hayatış olabilir” dedi.

ÇOK HOŞ BİR İMGEYİ MAHVETMİŞSİNİZ

Arkadaşları ile bir arada Galata Meydanı’nı gezerken duvardaki yazıları fark eden Damla Işık isimli öğrenci ise, “Biraz üzücü buldum açıkçası. Zira, fazlaca hoş bir eser ve onu biraz mahvetmişler. Yani buraya anılarınızı kazımasanız da olurdu; isimlerinizi kazımasanız da olurdu. Çok hoş bir manzarayı mahvetmişsiniz o yüzden çok üzücü benim adıma” tabirlerini kullandı.