Galatasaraylılar Derneği Mükafatı, Prof. Dr. Feryal Özel’i ve Can Çakmur’a verildi

celikci

Yeni Üye
Galatasaray Lisesi’nin 11’incisinin açıklanacağı ödül merasimine özel olarak davet edildiğimde şüphesiz kimin seçildiğini bilmiyordum lakin kulağıma fısıldanan benim fazlaca sevdiğim biri olduğuydu.

Geçmişi ve tarihi kimliğiyle ünlü Galatasaray Lisesi’nin ünlü binasına ve Tevfik Fikret Salonu’na bu biçimdece birinci sefer ve merakla gittim. Pandemi tedbirleri niçiniyle salonda yalnızca hepsi hayli ünlü ve bedelli on bir kişilik seçici şura üyeleri ve kimi davetliler vardı. Galatasaraylılar Derneği, neredeyse okul kadar eski: 1908 yılında müdür Abdurrahman Erdem Efendi tarafınca kurulmuş ve gazetemizin kurucusu Yunus Nadi de 1934-36 senelerında derneğe başkanlık etmiş. Merasimde Cengiz Ultay, Prof. Dr. Ali Ergur; Dernek Lideri Fidel Berber ve Seçici Şura Lideri Dr. Reha Bilge konuşmalar yaparak mükafatın ve derneğin hedeflerini anlattılar. Merasim YouTube’dan canlı yayımlandı. Lakin içerde karşılaştığım ve heyecanla boynuna sarıldığım Can Çakmur’u görür görmez anlamıştım onur ödülünün kime gittiğini.

Feryal Özel görüntü temas ile Atlanta’dan katıldı.

Seçici şura bu yılın temasını bilim ve sanat olarak belirlemiş. Türkiye’nin aydınlık yüzünün bu ikisiyle temsil edileceğini düşünerek 2023 Cumhuriyetimizin 100. yılı olduğu için önümüze bakan yüzümüzün iki farklı kolda iki kişi bulunmasına ve isimlere oybirliğiyle ve bu hoş münasebetle karar vermişler. Astrofizik, uzay bilimi ve karadelikler alanında elde ettiği muvaffakiyet niçiniyle Atlanta Georgio Üniversitesi öğretim üyesi, NASA danışmanı Prof. Dr. Feryal Özel’e bilim alanında verilen mükafatı, Özel Atlanta’dan canlı bağlanarak “Bu mükafatı, kendini bilim ve teknolojiye adayan Türk kızlarıyla paylaşmak istiyorum” diyerek kabul etti.

Can Çakmur’u ise 17 yaşından beri izliyorum, bu sayfada epey yazdım onun için. Çok genç yaşta epeyce büyük yarışlar kazandı, hayli değerli salonlarda fazlaca büyük orkestralarla, büyük şeflerle solist olarak çaldı. Yüksek lisansını Almanya’da sürdüren Can Çakmur, müzik üzerine yazmayı da seviyor ve 50’den çok makalesi var. Can Çakmur’un şu andaki projesi Schubert’in bütün yapıtlarını kayda geçirerek 2028 yılına kadar yayımlamak! Galatasaray Lisesi Dernek Lideri Fidel Berber ve Okul Müdürü Prof. Dr. H. Murat Develioğlu’nun birlikte verdiği mükafatları Feryal Özel ismine dernek üyesi Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu ve Can Çakmur, “Bu mükafatı bilime, pozitivist fikre, Aydınlanmaya adadığınız için size minnettarım” diyerek aldıktan daha sonra bir de küçük resital verdi ve eksiksiz bir teknikle Chopin “Scherzo No 3” çaldı ki bu da merasime katılanlar için eşsiz bir bonus oldu. Türkiye’nin aydınlık yüzü olmasa hayat hiç çekilmeyecek.

Okumaya devam et...