Gelibolu Yarımadası’nda 112 yıllık serum şişesi bulundu

celikci

Yeni Üye
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafınca, Eceabat ilçesi Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyası’nın sur duvarlarında yapılan onarım çalışmalarında, 1910 yılında paketlendiği belirlenen 10 santim büyüklüğünde 2 cam serum şişesi bulundu.

112 yıllık serum şişeleri, inceleme daha sonrası Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde sergilenecek.

“MORFİN OLABİLME İHTİMALİ YÜKSEK”

Namazgah Tabyası’nda onarım çalışmalarının devam ettiğini belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir şu biçimde konuştu:

“Sur duvarlarının onarım çalışmaları sırasında o devirde askerlerin çantalarında bulunma ihtimali olan bir flakon, bir serum şişesi gün yüzüne çıktı. Bunlar cam şişe ortasında saklandığı için bugüne kadar korunmuş ancak onarım çalışmalarımız sırasındaki hassasiyetin, inceliğin, dikkatin kararı olarak da kırılmadan elimize geçmiş oldu. Alışılmış içi dolu olan bir serum şişesinin, bir flakonun tahminen bu biçimde da Çanakkale Savaşları sırasındaki bir askerin çantasında bulunan bir morfin olabilme ihtimali yüksek.”

“Buradaki bütün anıların, gereçlerin, o Mehmetçiğin kullandığı, Mehmetçiğin eline dokunmuş o materyallerin anılarının ne kadar büyük olduğunu, değerli olduğunu epeyce âlâ biliyoruz. İnşallah bu tarihi yerlerdeki bu gazi yerlerindeki bütün o anıları yüksek olan materyalleri, nesneleri gün yüzüne çıkartıp, gelen ziyaretçimize sergileme imkanına sahip olacağız. Çanakkale ruhunun bu toprakların nasıl oluştuğunun, bu kahramanlığın, o büyük destanın nasıl yazıldığını gelen ziyaretçimize daha düzgün anlatma imkanına sahip olacağız.”

Kaşdemir, flakonların yapılacak çalışmanın akabinde Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde yer alan müzede sergileneceğini kelamlarına ekledi.

Okumaya devam et...