Gezici Şenlik, Kastamonu’da izleyiciyle buluşuyor

celikci

Yeni Üye
Sinop Belediyesi’nin takviyesiyle 9 Aralık’ta Halk Eğitim Merkezi’nde ABD Büyükelçiliği katkılarıyla hazırlanan Özgür Tabir kısmı sinemalarından Martin Ritt direktörlüğündeki Paravan / The Front ve Belmin Söylemez imzalı Ayna Ayna sinemalarının gösterimiyle başlayan 27. Gezici Şenlik, 3 gün boyunca sinemaseverlerin ağır ilgisi ile karşılandı. Şenliğin açılış gecesi Sinop Belediye Lideri Barış Ayhan ve Amerika Büyükelçiliği Kamu Diplomasisi Ataşesi Aryani Manning’in iştirakiyle gerçekleşti.

AYNA AYNA GÖSTERİLDİ

Festivalin açılış sineması Ayna Ayna sinemasının gösterimine başrol oyuncularından Manolya Maya katıldı. Gösterime sıhhat problemleri sebebiyle katılamayan sinemanın direktörü Belmin Söylemez izleyicilere gönderdiği bildirisinde, “Sinop’a gelmeyi hayli istiyor, bu seyahati heyecanla bekliyordum, Sinop’un ne kadar hoş ve kendine has bir kent olduğunu yıllardır duyarım. Bilhassa Gezici Şenlik ile, sinemamızla gelmek fikri beni hayli memnun ediyordu. Covid maalesef müsaade vermedi. Üretimcimiz Haşmet Topaloğlu ve ben sinemamızı sizlerle izleyemeyeceğimiz için hayli üzgünüz. Bir sineması salonda izlemenin, perdedeki sinemayla baş başa olmanın duygusu farklı. Ayna Ayna’nın açılış sineması olması bizim için onur verici,” diyerek Gezici Şenlik, Sinop Belediyesi ve Telvin Sanat Akademisi’ne teşekkürlerini iletti.

Sinop’taki gösterimler ikinci gününde Çiğdem Sezgin’in Suna, İrlandalı Colm Bairéad’ın Sessiz Kız / The Quiet Girl, Selcen Ergun’un Kar ve Ayı ve Emin Alper’in Kurak Günler sinemaları ile devam etti.

27. Gezici Şenlik, Sinop’a Baba Zula’nın canlı müzikleriyle eşlik ettiği 1921 üretimi Frances Marion imzalı sessiz sinema Eli Kulağında / Just Around The Corner gösterimi ile veda etti. Baba Zula gösterim daha sonrası verdiği üç şarkılık küçük konser ile izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

FESTİVALİN SON GÜNÜ

27. Gezici Şenlik son durağı Kastamonu’da izleyicilerle buluşuyor. Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İrtibat Fakültesi Medya ve İrtibat Topluluğu’nun konut sahipliğinde gerçekleşecek gösterimler 14 Aralık’ta sona erecek.

Okumaya devam et...