İBB, Büyük İstanbul Otogarı’na kütüphane açıyor

celikci

Yeni Üye
Bayrampaşa’da bulunan Büyük İstanbul Otogarı’nın berbat bir şöhreti var. Bunun ferdi olarak şahidiyim. En az 15 yıl boyunca otogarın alt katlarından geçerek metro istasyonunu kullandım. Okula, işe yahut rastgele bir yere oradaki metro ve otobüsleri kullanarak ulaştım. Dönüşte de bir daha mecburen alt katlarından geçerek konuta gitmek zorundaydım. Geceleri birden fazla vakit kulaklığımı çıkarırdım. Bayanlar, bilhassa akşam saatlerinde otogara tek başlarına gitmek istemezlerdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), otogarın işletmesini aldıktan daha sonra İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da şahsen ziyaret etmiş, alt katlarını gezmişti. Bunun kararında büyük bir değişim yaşandı, yaşanıyor. Son olarak yakın vakitte açılışı yapılacak Otogar Evliya Çelebi Kütüphanesi’ni gezmek için Otogar İşletme Müdürü Fahrettin Beşli’yle bir ortaya geldik. Fahrettin Beşli, şu an otogarda kör nokta olmadığını lisana getiriyor. Kamera sayısı artırılmış, alt katlar bir daha boyanmış, metruk binalar yıkılmış ve dağınık imaja son verilmiş. Beşli, olumsuz imajı düzeltmede kütüphanenin yardımcı olacağını belirtirken spor salonu, müzik kayıt stüdyosu ve yeni açılan Hasan Âli Yücel Salonu’nu da gezdirdi.

Orhun Atmış ve Fahrettin Beşli

Beşli, kütüphanenin insanların otogara daha erken gelmesine niye olabileceğini, bu biçimdece oradaki işletmelerin de para kazanmasını sağlayacaklarını lisana getirdi. Beşli’nin otogar etrafında yaşayanlara da bir daveti var: “Ders çalışmak için gençler izole alanlara gerek duyuyor. Gelsinler, burada derslerini çalışsınlar, sosyalleşsinler, buradaki kitaplardan istifade etsinler. Burayı sahiplensinler.”

Kütüphanenin işletmesini Kültür Daire Başkanlığı bünyesindeki İBB Kütüphaneler Müdürlüğü yapacak. Başka kütüphanelerle entegreli bir biçimde çalışacak. Buradan aldığınızı öbür kütüphaneye verebileceksiniz. Kütüphanede “Memleketim Köşesi” bulunuyor. Her kentten kitaplar, nesneler olacak. Bu köşeyi ise otogardaki firmalar bağışlarla tamamlayacak. Natürel ki bilgisayar ve internet de var. İBB’nin dijital kütüphanesinden de yararlanılabilecek.

GENÇLERE FİYATSIZ STÜDYO!

Beşli, otogarın komşuları için tek alternatifin kütüphane olmadığını bilhassa vurguladı. Alt katta inşaatı bitmek üzere olan İBB’ye bağlı bir spor salonunun da açılacağını müjdeleyen Beşli, “Yanında, bizim önemsediğimiz ve heyecanlandıran, genç müzisyenler için performans ve kayıt stüdyosu açılacak. Genç müzisyenlerin rahat, gürültülü müzik yapabilecekleri ortamları yok. Ben, gençlerin ceplerindeki son harçlıklarla bir stüdyo kiraladıklarını bilirim. Burada fiyatsız olarak kayıtlarını yapabilirler” dedi. Ses stüdyosunun idaresinin de ergenlerde olacağını belirtti.

KÖR NOKTA YOK

En başa dönelim; İBB işletmeyi aldığında otogardaki güvenlik ve başka sıkıntılarla ilgili neler yaptı? Beşli şu biçimde anlattı: “Başkanımızın bize iki talimatı vardı. Bir tanesi, ‘Ben buraya o zamanyken kızım ve eşim gelsin istemem. Buraya başta bayanlar inançla, huzurla gelecekler ve huzurla bulunabilecekler’ dedi. Günün her saatinde, otogarın her yerinde. Çok büyük ölçüde gece 00.00’da, 01.00’de, bayanların otogarda bulunduklarını biz görüyoruz. İkinci bir nazaranv daha verdi. Bu tesis, şehirlerarası otobüs nakliyatının haricinde hayli işlevli ve kimlikli bir tesis olsun. bu biçimdelikle komşularımız, Bayrampaşa, Esenler, Bağcılar semtlerinden beşerler buralara seyahat harici münasebetlerle gelsinler. Ayrıyeten otogar topluluğu da buradan istifade etsin.”

Beşli, kelamlarına şöyleki devam etti: “2019 Eylül’de işletmeyi devraldık. Evvel fizikî, mekânsal değişime girdik. Buranın sevimsizliğinin kaynağı olan atıl, metruk yerleri yıktık. Burayı yeşillendirme bahtımız pek yok. Yeşil rengi hâkim kılmak için kimi yerlere saksı bitkileri koyduk. Gereksiz yapıların ya halini değiştirdik ya da ortadan kaldırdık. Eski fotoğraflara baktığınızda goreceğiniz o dağınıklık ortadan kalktı. Bir renk ve estetik bütünlüğü katmaya, bir taraftan da hastalıklarını gidermeye çalıştık. Hasarları, çatlakları giderdik. Başlangıçta 540 taneydi, 650 kameraya yükselttik. 24 saat kayıt altında. Gereğince güvenlik nazaranvlisi var, gereğince polis var. Toplam 450 İBB çalışanı var burada farklı kurum ve şirketlerden.”

Okumaya devam et...