İBB Kent Tiyatroları’na müze

celikci

Yeni Üye
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları (İBB ŞT) 108 yıllık, İstanbul’un kültür-sanat ömründe lokomotif vazifesi nazarann epey özel bir tiyatro. Dünyada pek örneği olmayan bir biçimde neredeyse haftanın her günü tıpkı anda 11 sahnede hem çocuklar birebir vakitte büyükler için nitelikli oyunlar sahneliyor. Tiyatro, geçmiş AKP periyotlarında fazlaca yıpratıldı, içi boşaltılmaya çalışıldı, bu biçimdesine esaslı bir kurum hak ettiği kıymeti goremedi.

Son 3 yılda İstanbul’un kültür sanat ömründe İBB’nin yarattığı değişimlerden birisi de İBB ŞT’de yaşanıyor. Yaklaşık 35 yıldır bünyesinde yer aldığı Kent Tiyatroları’nın başına geçen Ayşegül İşsever, “İnsanlar ‘Şehir Tiyatroları eski günlerine döndü’ diyor. Gurur duyuyorum” diye anlattı. Doluluk oranlarının artık yüzde 100’ü bulduğunu vurguladı.

HAFIZA DENEYİMİ

Evet, İBB Kent Tiyatroları artık daha etkin, daha görünür, daha epeyce beşere ulaşıyor. İstanbul’un, hatta tüm Türkiye’nin her yerinde oyunlarını sahneliyorlar. Görünürlüğü yalnızca sahne üzerinde değil, farklı noktalarda da artmaya başladı… “Alamet-i Farika Sergisi” de bunun bir örneği. İşsever, “Bu stant tiyatronun eski haline dönüş sürecinde toplumla daha fazlaca etkileşim halinde olmasının göstergesi” dedi.

Özellikle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yoğunlukla kullanacağı bir sınır üzerinde açılması da ayrıyeten faydalı. İşsever, “Çok hoş bir güzergah. Çok fazla öğrencinin geçtiği bir güzergâh olacağını bildiğimiz için severek hazırladığımız bir stant oldu. Onur Uğurlu bu sergiyi hazırladı. Küratörü ise Meriç Aktaş” diye konuştu.

“BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ”

“Alamet-i Farika Sergisi” için oluşturulan 8 camekân vitrinde sergilenen koleksiyonla, İstanbullulara farklı bir hafıza tecrübesi yaşatmak amaçlanıyor. Stant alanında 20 kadar oyuna ilişkin afiş, kostüm ve aksesuvarlar sergileniyor. İçlerinde İşsever’in rol aldığı oyunlar “Onlar Ermiş Muradına”, “Felâtun Beyefendi ile Rakım Efendi” ve “Lüküs Hayat” da var. İşsever, oyunlarda giydiği kıyafetleri sergilenirken görmenin anılarını canlandırdığını, epey güzeline gittiğini söz etti.

Burada sergilenen kostüm ve kıyafetlerin buzdağının görünen yüzü olduğu kesin. İşsever, “Bizim 108 senede biriktirdiğimiz, fazlaca önemli bir gardrobumuz ve depomuz var. Geçen gün depoyu gezdiğimde antika döküm bir soba gördüm. Bence emsali yok… Lakin ne acıdır ki bir o kadarı da heba oldu. Zira havalandırma sistemi olmayan, son derece makus şartlarda, kentin merkezinden uzak depolar verdiler bize. Eski oyunlardan el emeğiyle yapılmış, nadide kostümlerin bir kısmı yok oldu” diye anlattı. İşsever, 10 yıl evvel bunlar yaşanırken İBB Genel Sekreteri Becerikli Polat’ın duruma el attığını ve deponun İkitelli’den taşınabileceğine yönelik çalışmalar yapıldığını lisana getirdi.

Ayşegül İşsever bu noktada Cumhuriyetin 100. yılına yönelik iki sürprizin de muştusunu verdi. Bunlardan birisi Kent Tiyatroları müzesi. Geç bile kalınmış olduğunda hemfikir İşsever. Çalışmaların başladığını belirtti. Başka proje ise deneme sahnesi. “Adı da 100. Yıl Deneme Sahnesi olsun istiyoruz” diyen İşsever, “Özellikle gençlerin kendilerini söz edebilecekleri bir platform. Evet, klasik oyunlar. Ancak vaktin ihtiyaçlarına nazaran sahnenin lisanını de yenilememiz gerekiyor” dedi.

“CIZZZ…”

İBB Kent Tiyatroları, geçmişte üzerinde hayli tartışmaların döndüğü, “kültürel iktidar” gayreti veren AKP iktidarının denetim altına almaya çalıştığı bir kurumdu. İşsever tiyatronun iç dinamiklerini şu biçimde anlatıyor: “Pamuklara sarıp sarmalamamız gereken bir tiyatroyuz. Lakin vakit zaman epeyce hoyrat davranmışız. Bilhassa özerklik vermedikleri için. En son 2015 üzere yapılan yönetmelik değişikliğinde epeyce yara aldık biz. Fakat Kent Tiyatrosu, o aile mantığıyla, aidiyet hissiyle hareket ettiği için ayakta kaldı. Herkese öneriyorum, bu kurumun nasıl ayakta kaldığına geriye dönüp bir baksınlar. Buraya yönetici atarken de, buranın kurallarını değiştirmeye kalktığınızda da şu biçimde bir yarım saniye düşündüğünüzde elinizi çekersiniz: ‘Cızzz…’ Her gelen idare kendi kurallarını getirmeye kalkmış buraya fakat hepsi duvara toslamış. Ekrem liderin başkalarından farkı bu oldu: Kendi kurallarını getirmeye kalkmadı. Tiyatronun kurallarını özgürce işletmemiz için bize alan açtı. Bugünkü başarımızın sırrı da budur.”

Okumaya devam et...