İmamoğlu, merasime niçin gelmedi?

celikci

Yeni Üye
Mart geldi, bahar gelemedi lakin sokak kedisi sokaklarda. Kent bir hareketli, bir hareketli. Her köşede öteki bir aktiflik, CRR’nin kedilerini fazlaca kıskanıyorum, her gün konser, her gün şov ortasında yaşıyorlar; bir de sahneye çıkıp şu biçimde bir dolanıp, seyirciyi gülümsetip daha sonra kulise gitmeleri yok mu!

MUMHANE’DE BOSFOR

GalataPort açıldığından beri Karaköy, Mumhane sokak da hareketlendi. Ben en epey saat kulesinin olduğu meydana dikilen kiraz ağaçlarının çiçek açmasını bekliyorum, Japonya’da bunun için şenlik bile düzenliyorlar. O meydanın bir ucunda Devlet Fotoğraf Heykel Müzesi, öbür ucunda İstanbul Çağdaş, açılış için gün sayıyor, tam bir sanat yeri. Çabucak yanındaki Mumhane Sokak’ta Gökşen Buğra’nın ihtimama bezene açtığı galerisi, Bosfor’a gittim, her detay için farklı çalışmış. Birinci standı, küratörlüğünü yaptığı Dağ, Boğaz’da Dağ. Eserler kadar lavaboya özel yaptırdığı, kırık ayna dikkatimi çekti desem? Konuklar ise Raffles Otel’in ikramı Tipsy High Tea’yi konuşuyordu, bu da akşamüzeri için bir sanat partisi içeceğiymiş, şampanyalı çay. Karaköy değişiyor diyorum size!

FRANSIZCA KONUŞANLAR

Sonraki gün Tophane’den üst çıkıp Fransız Sarayı’na, Frankofoni günlerine sızdım. Fransızca konuşan ülkelerin başkonsolosları; Belçika, İsviçre, Kanada, Fas, Cezayir, Tunus, kendi ülkelerinin yiyecek ve içeceklerini ikram ettiler. Yaratıcı drama gösterisi ise epey ilginçti! Sanatkarlar rastgele seçilen bir bahse doğaçlama şov yaparken orkestra da doğaçlama, onlara uyuyor. Seyirci oyunu yönlendiriyor. Anlatıcı izleyiciye soruyor: “Çölde su arayan bayan ne gördü?” Seyirci “yılan” dedi, başka sanatçı yılanı oynamaya başlıyor! Bana sorsa deve diyecektim, sanki ne oynayacaktı? Tunusluların kuskusuyla Fransız şaraplarının cazibesine kapılmış davetliler büfe ile şovun içinde koşuşuyor. Kültürel aktiflik dediğin de bu biçimde olur!

BASIN KURULU 35 YAŞINDA

Oktay Ekşi’nin kurduğu ve Basın özgürlüğü ve prensipleri için çalışan Basın Konseyi’nin 35. yıl kutlaması ise Suadiye Büyük Klüp’de CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun iştirakiyle pek havalı geçti. Üçüncü defa lider seçilen Pınar Türenç’in (ilk bayan başkan) konut sahipliğindeki merasimde Basın Kurulu Yüksek Konseyi üyesi Hüsamettin Cindoruk’a “Onur Ödülü” verildi. tıpkı vakitte Kılıçdaroğlu takdim etti beratı! bu biçimdece bir vakit içinder hasım olan iki partinin en üst seviye yöneticileri, demokrasi uğraşında buluştu: Cindoruk, Kılıçdaroğlu’na “İlk seçimde CHP’ye oy vereceğim ve verdireceğim!” diyerek zeytin kolu değil gül uzattı. Hani Kılıçdaroğlu’nun Cindoruk’a bir CHP rozeti takmasını da bekledim fakat o kadar uzun uzunluklu değil! Geceye mahpus damlarından yeni çıkmış (bir ay hücrede yatmış) Sedef Kabaş, bütün hoşluğuyla gelip ilgi odağı olunca kıskanmadım değil, aslına bakarsanız gazetecilerden en çok ilgiyi de mahpusta en hayli yatmış Barış ile Murat gördü. Davalarımda cezalarımı erteletmek yerine acil içeri girmem lazım! Pınar Türenç’in fotoğraf makinesi biçimindeki pastayı koca bir kılıçla kesmesi ise esprilerin doruk noktasıydı; Diyanet İşleri Lideri Erbaş’ın kılıçlı fotoğrafları üzere poz verdi, taşlı pembe ceketiyle, şıklık açısından Erbaş’ın kaftanını da aşmıştı. Davetliler içinde hukukçular ağırlıktaydı, baro liderleri, hukuk hocaları fazlacatu; arpacık çıktı diye tek gözünü kapatmış korsan üzere dolaşan İlber Ortaylı bir daha herkesi güldürüyordu. Moğultay’ın anmasına gitmek için erken kalkan Kılıçdaroğlu’ndan hayli, ben Ekrem İmamoğlu niçin yoktu ona takıldım. İki aday adayı tıpkı yerde olmuyor mu sanki?

Okumaya devam et...