İş Sanat’ın aktiflik serisinin ikincisi Teos Antik Kenti’nde yapıldı

celikci

Yeni Üye
Adı üstünde Anadolu, bayan daha doğrusu, altı bin yıllık bir oluşum, olduruş. Doğuran, doyuran, bağrında saklayıp koruyan, yaşatan. Ömür kuran. Başağındaki ekmek, taşındaki barınak, sevgisindeki emek ile. Her keresinden küllerinden doğan Ana Tanrıça Kibele’den başlayarak Amazonlardan Ihlamur Hanım’a birbirinden tabiat doğa günümüze el veren bayanlar. kimi birtakım masaldan mitolojiden kimi tarihten, kimi yerde kendinin efendisi kimi başkan eşi, kentli köylü, kimi başına buyruk kimi sessiz susturulmuş, sevinçli kederli ancak illa ki üretmiş, öğretmiş. Ağlanacak haline kimi vakit boş bulunup güldüğümüz lakin kesimi olmaktan daima esin alıcı bir sorumluluk, mirasçısı olmaktan onur duyduğumuz. Her biri bu topraklarda var olurken bu toprağı var etmiş olan… Güngör Dilmen’in “Ben Anadolu” oyununda ilmek ilmek işlediği, bir vakit Yıldız Kenter’in sahnesiyle devleşip yere göre sığmamış bu bayan, yıllar daha sonra öğrencisi Ayça Bingöl’ün yorumuyla var olmanın, var olabilmenin kelamını değerle söylemeyi sürdürüyor.

SANAT UZAM BAĞINA ÖRNEK

“Ben Anadolu”, İş Sanat’ın “Antik Sahne” ismini verdiği, birincisi Patara antik kentinde, ikincisi Teos antik kentinde hayata geçirilen aktiflik serisiyle toplumsal tiyatro belleğimize özgün bir tecrübe zenginliği de katmaya başladı. Sanat eseri ile uzam alakası açısından epey yerinde bir seçim. Gün geceye dönerken, gökteki ay metot tarz bir vakit içinderın insan cıvıltılarıyla ömür görmüş taşların üstüne ağarken, Bingöl’ün her birini sevgiyle cana bürüdüğü belirli bayanlarla çağdan çağa geçmek ise ferdi belleğimiz için kıymet biçilemez tecrübeydi. Oyunun direktörü Görkem Yeltan’ın yararlandığı farklı disiplinlerden, ortama bakılırsa yeni ya da yabancı denebilecek araçlar ise antik bina duvarlarında hiç de göze batmadı, izlenen de izleyen de Anadolu’ydu zira. Eskiyi yeniyi harman eden, geleni de gideni de bağrında barındırabilen. Çağlar uzunluğu biçim biçim yağmalanan bir daha de bitirilemeyen Anadolu.

CUMHURİYET BAYANI OLMAK

Fazlasıyla tensel tinsel güç gerektiren performansıyla aklımızda kalan Ayça Bingöl, Patara antik kenti Likya birliği meclis binasındaki aktiflikten daha sonra gazetemize verdiği demeçte şunları söylemiş oldu: “Patara antik kentin içine girdiğim andan itibaren beni büyüleyen ve kendine çeken bir güç oluştu. Sahneye adım attığım an bir sihir gerçekleşti güya. ‘Ben Anadolu’ oyunu için daha yanlışsız bir yer olamazmış üzere, oyun sahnesini buldu üzere… Oynadığım tüm karakterlerin suretleri taşların içinden sızdı ve tüm gece benimleydi güya… Bu tecrübesi bir oyuncu olarak yaşamamı sağlayan herkese teşekkür ederim… Değerli hocam Yıldız Kenter her manada bir Cumhuriyet hanımıydı. Onun önünde hürmetle eğiliyor, yolunu takip ediyor ve aydınlık günler için hâlâ umudumun olduğunu söylemek istiyorum.”

İş Sanat “Antik Sahne” önümüzdeki aylarda da devam edecek. Aktifliğe rezervasyonla iştirak fiyatsız. Sanata evet.

Okumaya devam et...