İstanbul Havalimanı’nda duygulandıran manzara: Afet bölgesine gidebilmek için adeta birbiriyle yarıştılar

KimDemis

Aktif Üye
Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde başta İstanbul olmak üzere, çeşitli kentlerden giden arama kurtarma gruplarının yanı sıra AFAD yardım gönüllüleri zelzele bölgesine hareket etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 00.30 itibariyle İstanbul’dan 41 uçakla 6 bin 718 işçi ve AFAD gönüllüsünün bölgeye sevk edildiğini deklare etti.

Aynı dakikalarda İstanbul Havalimanı’nda bekleyen binlerce yardım gönüllüsü ise başta Adana, Hatay, Kahramanmaraş olmak üzere Malatya, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır’a gitmek için birbiriyle yarıştı.

Gönüllüler, uzun kuyruklar oluşturdu. Vakit zaman yaşanan izdihama havalimanında vazifeli gruplar müdahale etti. Öncelik sırası profesyonel takımlarla sıhhat işçisine verildi.

Yardım gönüllülerinin sarsıntı bölgesine sevki THY’nin uçaklarıyla aralıksız bir biçimde devam ediyor. Öte yandan Arnavutluk’tan İstanbul Havalimanı’na gelen ortalarında askerlerinde olduğu 50 kişilik arama kurtarma takımı, THY uçağı ile Adana’ya sevk edildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’dan zelzele bölgesine şu ana kadar 12 bin 752 işçi ve AFAD gönüllüsünün sevk edildiğini duyurdu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “06.00 prestijiyle İstanbul’umuzdan; 73 uçak ile 12 752 çalışanımız ve AFAD Gönüllülerimiz,

başta Hatay olmak üzere zelzele bölgesine sevk edildi. Hakkınız ödenmez, minnettarız” dedi.