Kaynaştırma okulları! Birebir binada hem anadolu lisesi var birebir vakitte imam hatip

celikci

Yeni Üye
İstanbul’un merkezinde bir okul binasındayız. Binanın bir katında imam hatip lisesi, bir katında da Anadolu Lisesi öğrencileri tahsil görüyor. Münasebet, bitmeyen okul binası inşaatı!

Binanın merdivenlerini çıkarken duvarlarda hadisler, dini içerikli kelamlar görüyoruz. Üst hakikat çıktıkça duvar fotoğraflarının içerikleri değişiyor. Feminist muharrirler karşımıza çıkınca Anadolu lisesi katına geldiğimizi anlıyoruz!

Okul zili ilahilerle çalıyor. Öğrenciler huzursuz, rahatsız. Veliler de dertli. Çocukları Anadolu lisesini kazandığı için duydukları mutluluğun kursaklarında kaldığını söyleyen veliler “Anadolu Lisesinin yeni binası yapılana kadar imam hatip lisesi ile tıpkı binada olacağı söylendi bize fakat inşaat bir türlü başlamıyor. Anadolu lisesi öğrencileri imam hatip lisesi ile birebir binayı paylaşmak, ilahiyle derse girmek istemiyor” dediler.

Bu durum yalnızca İstanbul’da yaşanmıyor. Türkiye’nin bir fazlaca yerinde bir okul binasına birden çok okul sığdırılmaya çalışılıyor.

Okul ve derslik muhtaçlığı meselesine nasıl “çözüm” getirildiğini gösteren son örneklerden biri de İzmir Bergama’da yaşanıyor. Eğitim-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya nazaran, İzmir’de 2019 Ekim ayında yaşanan sarsıntının akabinde hasarlı bulunduğu için boşaltılan okulların yerine yenileri hâlâ yapılmadı, okullar birbirine misafirliğe sarfiyat, bir binaya sığmaya çalışır hale getirildi.

BERGAMA VAHİM

Bilhassa Bergama’daki durumun giderek vahimleştiği belirtilen açıklama şu biçimde:

“Yöneticilerin krizi fırsata çevrilerek Bergama’nın tek Anadolu lisesi olan Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin kapatılacağı ya da imam hatibe çevrileceği savları gündeme gelmiştir.

Bu argümanları aydınlatmak ve okulların üst üste binme haline bir karşılık almak için ağır uğraş veren Eğitim-İş Bergama Temsilciliğimizin Bergama İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden ve mevzuyu Meclis’e taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in MEB’den aldığı cevaplar, Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan İzmir’de bile okulların halinin ne olduğunu ortaya koymuştur.

Yetkililerden gelen karşılıklarda:

– Yıkım sonucu alınan İzmir Bergama Nuri Ersezgin Ortaokulu ile Osman Nuri Ersezgin İlkokulu öğrencilerinin Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi binasında,

– Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin ise etraftaki başka liselerde eğitimlerine devam ettiği belirtilmiştir.

Yani zelzelenin üzerinden üç yıl geçmesine ve süratli halde yeni bina yapma ya da mevcudu onarma imkânları olmasına karşın MEB, okulları değiş tokuş yapıp birleştirerek eğitimi zorlaştırmakta ve öğrencileri, eğitimcileri ve velileri perişan etmektedir. ”

Durumun epeyce çelişkili olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi tehlikeliyse oraya niye öteki bir okulun öğrencilerinin taşındığı, değilse niye Anadolu lisesinin öğrencilerinin diğer okullara sürüldüğü anlaşılamamaktadır. Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin 2019 sarsıntısının akabinde hasarlı görülen okullar listesine alınmamış olması ve lakin yetkililerin artık binadan hasarlı olarak bahsediyor olmalarının çelişkisi de ‘Bölgenin geleneği olan, en esaslı okulunu oldu bittiye getirip kapatmak ya da dönüştürmek istiyorlar’ tezini güçlendirir biçimdedir.

HER VİLAYETTE YAŞANIYOR

Bergama’daki bu durum, Türkiye’nin çabucak her vilayetinde yaşanan sorunun bir benzeridir. En emniyetli yerler olması gereken okulların taşeron firmalara yaptırılması ve inşaatlarının düzgün denetlenmemesi, MEB’in muhtaçlık olan yeni derslik ve okul konusunda irade göstermemesi üzere niçinler yüzünden Türkiye’de yüzlerce okul diğer okullarla birebir binayı paylaşmak durumunda kalmıştır. Tek bir binaya üç hatta birtakım yerlerde dört okulun sığdığı bu kaos sisteminde öğrencilerin eğitimi hakkınca almasının da eğitim işçisinin okul ortasında nefes alacağı alanlar bulmasının da spor ve kültür faaliyetlerinin aksamadan yapılabilmesinin de fiziki imkânları kalmamaktadır. Öğrencilerin sığabilmek için kimi yerlerde üç vardiya halinde eğitim gördüğü bu ‘birleştirilmiş’ okullar, eğitim sisteminin bir utancı, yarası haline gelmiştir” denildi.

EĞİTİM-İŞ LİDERİ KADEM ÖZBAY:

SIRALAR BİLE UYGUN DEĞİL

Eğitim-İş Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay, biroldukca okulun öğrencisinin tek binada tahsil görmesine ait olarak “Birden çok okulun öğrencilerinin fiziki olarak tek bir okula sığdırılması ve bunun için de vardiyalar halinde eğitim görmesi manasına gelen bu sistem, her şeydilk evvel aslına bakarsan berbat olan fiziki eğitim kurallarını daha da beter hale getiriyor” dedi.

Çocukların bir kısmının sabah fazlaca erken okula gelmek zorunda kaldığını, bir kısmının de okuldan lakin akşam saatlerinde çıkabidiğini söyleyen Özbay, şöyleki devam etti:

“ – Biroldukça okulda çocuklar kendilerine, vücutlarına uygun sıralarda bile eğitim alamıyor. Sabah ilkokul öğrencisinin gelip ders yaptığı sırada öğle lise öğrencisi oturuyor.

– Çocukları vardiya halinde sığdırabilmek için vakit içinde yarışılması niçiniyle teneffüs saatlerinden kısılıyor. Öğrencilerin oyun oynama ve toplumsallaşma faaliyetleri de eğitim işçilerinin nefes alma hakkı da çöpe atılıyor.

– Bu okulların en büyük sıkıntılarından birisi de hijyen. Teneffüslerin kısıldığı, sabahçıların boşaltır boşaltmaz öğlencilerin geldiği bu okullarda bırakın bina içini büsbütün temizlemeyi, tuvaletleri temizleyip sınıfları havalandırmak için bile vakit bulunamıyor.

– Bu okullarda her oda sınıfa çevrilmeye çalışıldığı için laboratuvar, müzik odası, aktivite salonu üzere kısımlar ya kaldırılıyor ya da vakit içinde yarışıldığı için çocuklar faydalanamıyor.”

Okumaya devam et...