Kocaeli’de “Fotoğraf Teknolojileri Müzesi” açıldı

celikci

Yeni Üye
Geçtiğimiz yıl 86 yaşında hayatını kaybeden Fotoğrafçı İlker Kumral’ın yıllardır meskeninde biriktirdiği fotoğraf makinaları ve ekipmanları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafınca hizmete açılan Fotoğraf Teknolojileri Müzesi’nde sergileniyor.

Geçmişten günümüze fotoğraf makinalarının gelişen teknolojiyle yaşadığı değişim her detayıyla ziyaretçilere sunuluyor.

Açılışta konuşan fotoğrafçı İlker Kumral’ın oğlu Nabi Paha Kumral, babasının hayalinin gerçekleştiğini tabir ederek “Kendisinin dileği bu biçimde bir müzeyi Kocaeli’ne armağan etmekti. Şu an gerçek oldu. bu biçimde bir müze tek başına olmadı. Büyükşehir Belediyesinin katkıları epeyce büyük diyebilirim. Keşke babam da hayatta olsaydı burayı görseydi'” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın ise müzede tarihe şahit olunacak modüllerin bulunduğunu vurgulayarak, şu biçimde konuştu:

“Buraya dair hayalimiz, buranın kocaman bir kültür hafızası olmasıdır. Adım adım oraya gidiyoruz. Bu merkez parmakla gösterilen bir yer olacak. Müzemiz 320 metrekare alana sahip, evvelce burası matbaa şefliği binası olarak kullanılıyormuş. Müzede 310 fotoğraf makinası ve makinalara yardımcı modüller bulunuyor. Objektif, filtre ve flaş üzere kesimler müzemizde yer alıyor. Hakikaten tarih alanına şahit olunacak ögeler var. İlker Kumral’ı anmak istiyorum. O olmasaydı bugün bu biçimde hoş bir beraberliği paylaşma imkanımız olmayacaktı.”

Konuşmaların akabinde kurdele kesiti ile müzenin açılışı yapıldı.

Okumaya devam et...