Koleksiyonerlikten proje yerine

celikci

Yeni Üye
İmkânları daha fazla olanlar sanat konusunda daha seçici olabiliyor, sanat yapıtları koleksiyonu yapıyor. Bu sayede sanatkarlar da üretmeye devam edebiliyor, düzgün ki varlar. Bu koleksiyonerlerden biri olan Nesrin Esirtgen’le yeni tanıştım. Endüstrici bir ailenin çocuğu, uygun bir eğitim almış, hala Abdi İbrahim İlaç Sanayi şirketinde İdare Şurası Başkanvekili ve Abdi İbrahim Vakfı’nın da lideri. Aile esasen sanata tutkun, o da tutkun. Koleksiyonerler bizim üzere duvarına asmak için iki tablo satın almıyor, sahip olmak için, genç sanatkarları desteklemek için, beğendiği için, alıyor, alıyor, alıyor. Bu eserler daha sonra ne oluyor? Sahipleri, Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, OMM’de Tabanca’nın yaptığı üzere depolarda durmasına kıyamayınca müze açıp ortasında sergiliyorlar koleksiyonlarını.

YENİ SANAT ORTAMI

Nesrin Esirtgen çabucak hemen müze kademesine gelmemiş. Ancak Galeri Nev’in kurucu ortağı Haldun Dostoğlu’nun da yönlendirmesiyle kullanmadığı bir yeri proje yerine dönüştürmeye ve sanat için açmaya karar veriyorlar, radaristanbul.art ismini alan bu oluşum, kâr maksadı gütmeden, “Sanatçılarımızın memleketler arası seviyede bilinirliğinin artması için yapacağı projelerle katkı sağlayacak, bilgi birikimini geliştirip bellek oluşmasına da imkân tanıyacak.” Bunun için “sözlü ve yazılı bir külliyat” oluşturacaklar. Haldun Dostoğlu ve Nesrin Esirtgen’in dostlukları hayli uzun senelera dayanıyor, Nesrin Hanım’ın sanata tutkusunun yanı sıra koleksiyonunun oluşmasında Haldun Bey’in de katkısı olmuştur. Artık bu tek tek birikmiş hazinenin de en azından özel sergilerle sanatseverlere açılması, bu yapıtların kitaplara dönüştürülmesi, bu yerde şimdiki konularda tartışma ve ve sohbetlerin yer alacağı etkinlikler yapılması da amaçları içinde. Radar, bir manada sanatın radarı olacak. Birinci etapta Hale Tenger, Ahmet Doğu İpek ve Nesrin Esirtgen koleksiyonu sırasıyla yayın programına alınacak. Nesrin Hanım’la stanttaki yapıtları konuşurken görüyorum ki hepsini ne vakit nereden aldığını hatırlıyor ve onları çocukları üzere seviyor. Kimilerini karma stantlara istemişler, kıyıp da yollayamamış! Duvarda tablo üzere duran bir halıya takılıyorum, “Ben de onu fazlaca severek aldım” diyor. Belirli ki hepsine farklı bir tutkuyla bağlı. radaristanbul.art’ta çocuklarını görücüye çıkarmaktan fazlaca, yaşayan bir sanat yeri yaratacak. Genç sanatkarlara da yeni bir imkan ve ortam doğacak.

Okumaya devam et...