Marmara Denizi’nin tabanını bir yıl ortayla gözlemledi: Denizin tabanını yorgan üzere örttü

KimDemis

Aktif Üye
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilaj çamurunun geçen yıl ile tıpkı ölçüde deniz tabanında bulunduğunu tespit etti. Marmara Denizi’nde inceleme yapan Prof. Dr. Sarı, “Çamurun büyük bir kısmının hala denizin tabanında tesirini devam ettirdiğini üzülerek gördüm” dedi.

Geçen yıl ve bu yıl tıpkı günlerde çektiği iki manzarayı karşılaştıran Prof. Dr. Sarı, “İki manzaranın birbirinden farkı olmadığını söyleyebiliriz. Müsilaj bir yorgan üzere denizin tabanını örttü. Bu müsilaj çamuru deniz tabanındaki organizmalara, ömür alanlarına ziyan veriyor” diye konuştu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi’nde 22 metre derinlikte dalış yaparak, incelemelerde bulundu. Sarı, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Marmara Denizi’nde görülen müsilaj çamurunun, bu sene tıpkı tarihlerde birebir biçimde devam ettiğini belirterek, deniz tabanındaki organizmalara, hayat alanlarına ziyan verdiğini deklare etti.

“MÜSİLAJ ÇAMURU DENİZ TABANINDA ÖMÜR ALANLARINA ZİYAN VERİYOR”

Yaptığı incelemelerin sonuçlarını pahalandıran Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilajın bitmediğini vurguladı. Prof. Dr. Sarı, “Müsilaj geçen yıl büyük bir felaket olarak karşımıza çıktı. Marmara Denizi’nin yüzeyini köpükler halinde kapladığında fark ettik. Yüzeyde köpüklü halini görmediğimizde müsilajın bittiğini düşündük. Müsilaj bitmedi ve bitmeyecek. Tesirleri önümüzdeki senelerda bir daha görünür hale gelecek. Vakti meçhul lakin, yenidenı kesin. Ekosistem ile pazarlık olmaz. Müsilajı bir buçuk yıldır takip ediyorum. Geçen yıl Ekim ayında gittiğim noktaya dalış yaptım. Deniz tabanındaki çamurun büyük bir kısmının, hala deniz tabanında tesirini devam ettirdiğini üzülerek gördüm. Geçen yıl ve bu yılki manzarayı yan yana koyduğumuz vakit, biri geçen yıl Ekim aylarının sonlarında, başkası de bu yıl tıpkı tarihlerde çekildi. İki imajın birbirinden farkı olmadığını söyleyebiliriz. Müsilaj bir yorgan üzere deniz tabanını örttü. Bu müsilaj çamuru deniz tabanındaki organizmalara, ömür alanlarına ziyan verdi” dedi.

“ÇAMUR, MÜSİLAJIN OLUŞMA İHTİMALİNİ ARTIRIYOR”

Deniz tabanındaki müsilaj çamurunun azalmadığını belirten Prof. Dr. Mustafa Sarı, bu durumun atıklarla bir arada müsilaj oluşumunu tetikleyebileceğini belirtti.

Marmara Denizi’nde müsilaj çamurunun müsilajın oluşma ihtimalini arttıabileceğini işaret eden Prof. Dr. Sarı, şunları söylemiş oldu:

“Dipteki müsilaj çamuru devam ettiği sürece, deniz tabanında yaşayan canlıların kompozisyonlarında farklılıklar ortaya çıkmaya başladı. Tüplü kurtların ölçüsü arttı. Yumuşak çamurda yaşamayı seven organizmaların ölçüsü artarken, lisan, kalkan üzere balıkların deniz tabanındaki ömür alanları daralmış oldu. Başka taraftan 15 metreden daha derin noktalarda çamurun tesiri hala devam ediyor. Daha derinlere hakikat gittiğimizde bu çamurun ölçüsünde bir artış olacağı kesin. Zira kıyıdan daha derinlere hakikat taşınma kelam konusu. Denizle olan bağımızı düzeltmemiz lazım. Marmara Denizi aksiyon planını ‘amasız’ ve ‘fakatsız’ uygulamamız lazım. Marmara Denizi’nde müsilajı unutarak atacağımız her türlü adım, arıtma tesisleri, balıkçılık idaresi, nakliyecilik üzere, bunların hepsi yanlış olur. Müsilaj diye bir gerçeği unutmamalıyız. Müsilaj organik yapıda unsur olduğu için parçalandıkça denizdeki azotun ve fosforun yeniden artışına katkı sağlıyor. Hala atıkları denize gönderdiğimiz için, ek olarak tabandaki müsilaj çamurundan ortaya çıkan inorganik elementler yeniden deniz ortamına karışıyor. bu biçimdece müsilajın oluşma ihtimalini artırıyor.”