MEB, 2021 mükafatlarına ait tartışma bitmeden 2022 mükafatlarını gündeme getirdi

celikci

Yeni Üye
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2021’deki işçi mükafatları reaksiyon çekerken Ordu’da 2022 mükafatları için belirlenen isimler tartışma yarattı.

MEB’in 2021’de ödüllendirdiği 11 bin 657 çalışanın sırf 3 bin 966’sını öğretmenlerin oluşturması, listenin çoğunluğunda da müdür ve müdür yardımcılarının yer alması tartışma yarattı. Tartışmalar sürerken bu defa gündeme 2022 mükafatları geldi. Ordu’da, 2022’de ödül verilecek işçi listesinin tamamlandığı sav edildi. Eğitim-Sen Ordu Şubesi Lideri Sezgin Yılmaz, 19 ilçenin beşinde hiç bir öğretmenin mükafata kıymet görülmediğini söylemiş oldu. Yılmaz, “Korgan ilçesinde dokuz çalışanın tamamı ilçe ve okul idarecilerinden oluşuyor. Gülyalı ilçesinde hiç bir metot ve temel yerine getirilmedi. Mükafatlar kapalı kapılar arkasında, cemaat, sendika, vakıf, dernekler içinde paylaşıldı. Ödül, işin mutfağında olan ve emek veren öğretmenlerden gizlendi, kaçırıldı ve hiç hak etmeyen yöneticiler içinde yandaşlık kriteri temel alınarak hisse edildi” dedi.

“YAZI PAYLAŞILMADI”

Gülyalı’da ödül verilecek dört isimden üçünün iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen üyesi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ödül alan İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Erol Başar’ın ilçedeki toplam nazaranv müddeti yaklaşık bir ay. Bir ayda ödül alacak kadar ‘başarı’ sağlayan şube müdürüne ve bir aylık şube müdürünün muvaffakiyetini anlayan ilçe ulusal eğitim müdürüne ayrıyeten ödül verilmesi gerekir” yansısını gösterdi. Yılmaz, öğretmenlerin müracaatlarını engellemek için ödül müracaatına ait resmi yazının ilçe ulusal eğitim müdürlüğü tarafınca okullara gönderilmediğini, ödül müracaatına ait yazıyı öteki ilçelerden öğrenerek müracaat yapmak isteyen öğretmenlerin müracaatlarının ise okul müdürleri tarafınca “İlçeden gelen bu biçimde bir yazı/talep yok” denilerek alınmadığını öne sürdü.

Okumaya devam et...