Mehmet Özenbaş’tan stant: ‘Kar Yağarken Ağlanmaz’

celikci

Yeni Üye
Kar gördüğünde sevinmeyen insan elbet ki vardır. Ancak çocuklar başta olmak üzere kar beşere huzur, memnunluk, ruh dinginliği veren bir tesire sahiptir. Sanatçı Mehmet Özenbaş da çocukluğunun Bursa’sından yola çıkarak ürettiği Kar Yağarken Ağlanmaz isimli şahsi standıyla Piramid Sanat’ta büyüleyici bir kar seyahatine davet ediyor.

Adıyla bile dudaklarımızda bir tebessüme niye olan stanttaki işleriyle Mehmet Özenbaş, birtakım tabiat ve kent görüntülerini sunarken izleyenleri tahrip ettiğimiz etraf hakkında düşünmeye çağırıyor. Çocukluğunun geçtiği küçücük meskenlerin arkasına yerleştirdiği gökdelenlerle ekolojik istikrarın bozulmasını gözlemlediğimiz işlerinde kar metaforunun ne olursa olsun dünyaya sükûn getirdiğini duyumsatıyor. Tuvallerde göze çarpan geometrik şekillerse rant uğruna parsellenmiş ormanlar hatta uzaya referans veren çarpıcı bir tesire sahip. “Kar yağışı beni çocukluğumdan beri epeyce tesirler. Yeşil alanların önlenemez bir formda betonlaşması ise canımı epeyce sıkıyor” diyen sanatçı son günlerde yaşanan Göktürk’teki golf alanının yapılaştırılma eforlarına da yansılı.

İşlerinde boyanın yanında kumaş ve tabiattan topladığı kısımları da kullanan Özenbaş, “Tekstil eğitimi aldım lakin ondan bağımsız olarak kumaş benim için fevkalade bir materyal. Birtakım kimyasallarla paçavra haline getirdiğim kumaşları belirli formlarda tuvale yerleştirdiğimde kumaşın vakti, eskimeyi, çürümeyi ve dönüşümü epeyce yeterli anlattığını düşünüyorum” diyor ve hatta vaktin ötesine geçtiğini de ekliyor.

MUTLU VE ACILI FOTOĞRAFLAR

Doğayı müdafaa isteğiyle tepkisel işler de yapan sanatkarın Muğla’nın Turunç Mahallesi’ndeki yangından yola çıkarak ürettiği “Çığlık” serisiyle hem memnun tıpkı vakitte acılı fotoğraflar yaptığını söylemek mümkün. En acınası, en hüzünlü olayları bile hoş resmedilmesi gerektiğini savunan ressam, sanatımızın ideolojisinin maksadının bu olduğuna değiniyor. Fotoğraflara yakından uzağa giderek bakıldığında hissedilen derinlik algısı epeyce manalı bir his oluşumunu sağlıyor. Fotoğraflar o denli bir kompozisyonla oluşturulmuş ki vakit belgisiz. Ancak büyük manalar taşıyan işler elbet.

BÜYÜLÜ GERÇEKÇİLİK

Resim sanatı ile edebi bir akım olan büyülü gerçekçilik yakınlık kurulabilecek iki disiplin. Mehmet Özenbaş da bu biçimde düşünüyor ve Nobelli müellif Gabriel Garcia Marquez’in hayatında kıymetli bir yeri olduğunu işleriyle örnekliyor. Büyülü gerçekçi bir dünyaya adım attığınız stant alanında işlerin espası da ferahlığı sağlıyor. Sade lakin olgun bir yerleştirme göz dolduruyor.

Bütün bunların yanında Piramid Sanat’ta Bedri Baykam ve grubunun misafirperverliklerine değinmeden geçemeyeceğim. Atölyesini de gezdirme inceliğini gösteren Bedri Baykam’ın kurucusu olduğu Piramid Sanat’ı bütüncül bir bakışla tanımış oldum.

17. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliklerinden biri olan ve bizi her şeye rağmen daha hoş bir dünyaya ulaşmak için inançlı olmamız gerektiğini düşünmeye davet eden Kar Yağarken Ağlanmaz, 20 Kasım’a kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

Okumaya devam et...