Memet Ali Alabora: Vazgeçmeyenlerin inadı kurtaracak

celikci

Yeni Üye
Oyuncu Memet Ali Alabora yıllardır memleketinden uzak olsa da Türkiye’den kopmuyor. Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” yapıtını sahneye uyarlayarak isminden kelam ettiren Alabora, BBC imali “Four Lives” isimli dizide değerli bir rol üstleniyor. Kendisiyle İngiltere ve Türkiye içindeki çalışma şartlarının farkını ve Türkiye’de olup bitenleri konuştuk.

– “Four Lives” nitekim yaşanmış bir hadiseden hareketle çekilmiş. Kıssada bir de Türk var, senin canlandırdığın…

2014 ve 2015 senelerında Londra, Barking’te dört genç eşcinsel erkek meyyit bulunuyor. Polis bu vefatlar içinde bir bağ kurmuyor, bunları cinayet olarak bile pahalandırmıyor. Son kurban olan Jack Taylor’ın ailesi olayın peşini bırakmıyor ve tüm ölümlerin birbiriyle irtibatlı cinayetler olduğu ortaya çıkıyor.

Akabinde Aralık 2021’de sonuçlanan soruşturmayla polisin kusurlu ve en az 3 cinayetin önlenebilir olduğuna ait rapor yayınlandı. Polis özür diledi lakin bilhassa LGBT-Q komünitesinin polisteki yerleşmiş homofobi yüzünden bu kadar yanlışla dolu bir müddetç yürüttüğü suçlamasını kabul etmedi.

Benim canlandırdığım karakter ise öldürülen birinci kurban olan Anthony Walgate’in üvey babası Sami Sak. Kendisi ile de orta ara da konuşuyoruz. Çok çelebi bir adam. Anthony’i kendi çocuğu kadar epeyce severmiş.

“KARŞILAŞTIRILMAZ ÖLÇÜDE FARKLI”

– İngiltere’de BBC için çekilen bir dizide rol almakla Türkiye’de çekilen bir dizide rol almak içinde ne üzere farklar var sence? Bilhassa set ve çalışma şartları manasında nasıl karşılaştırırsın bu tecrübeleri?

Çalışma şartlar karşılaştırılamaz ölçüde farklı. Türkiye’de hâlâ çalışma şartlarının epeyce makus olduğunu duyuyorum. aslına bakarsan her hafta, birebir vakitte 30 haftadan fazla müddet boyunca, bir kısmı 2 saati geçen işler çekmeye çalışırsanız, orada insani çalışma şartları olmasını bekleyemezsiniz. Bilhassa “Four Lives”, şartların daha da güzel olduğu bir işti. Setler Türkiye’ye oranla daha sessiz oluyor. Bunların haricinde ise set her yerde set. Bir Türkiye seti ile Britanya setini ziyarete gitseniz fark goremezsiniz.

– Pandemi senin ve meslektaşlarının hayatını nasıl etkiledi Birleşik Krallık‘ta? Türkiye‘de mesela oyuncular, müzisyenler epeyce güç kurallarda yaşamak zorunda kaldılar. Orada nasıldı durum?

Burada hükümet, kendi vergisini ödemekle yükümlü çalışanlara, üçer aylık 5 paket dağıttı. Son üç yıldaki hasılatlarının yüzde 80’ini hibe olarak verdi. Bu pek hayli icracı sanatçıyı rahatlattı. Ne var ki pek epeyce kişinin son üç yılda bu türlü sabit bir geliri olmadığından onlar fazlaca zorluk çekti. Tanıdığım pek epeyce kişi öbür işler yaparak biraz gelir sağlamaya çalıştı.

“ERKAN BAŞ İLE İRTİBATTAYIZ”

– Toplumsal medyada Erkan Baş ile çektiğin bir özçekim paylaşmıştın. Nasıldı Londra’da onunla birlikte vakit geçirmek?

– Türkiye‘de olan biteni uzaktan da olsa izlemeye devam ettiğini biliyorum. Ne düşünüyorsun son gelişmelere dair?

Bu soru için sanırım başka bir röportaj tıpkı vakitte uzun bir röportaj yapmak gerekir. Yalnızca şunu söyleyeyim, Türkiye’den konuştuğum arkadaşlarımın, ailemin hepsinin hudut sisteminin hayli yıpranmış olduğunu görüyorum. Bu beni de etkiliyor. Buradan bizi çıkaracak olan tek şey ise sanırım Türkiye’de, herşeye karşın vazgeçmeyenlerin inadı olacak.

Okumaya devam et...