Müzik susmaz kar yağsa da

celikci

Yeni Üye
İstanbul bu orta Adamo’nun ünlü müziğini söylüyor: “Her yerde kar var, kalbim senin bu gece…” ve Devam ediyor: “Karda zordur yürümek, özledim gelmeyecek…” Metropolde kar zordur. Trafik durur, gidilecek yerler uzaktır. Ancak hayat durmaz, hayat durmamalı, müzik ve sanat hiç durmamalı! Mehmet Mestçi, Oda Müziği’ne gönül vermiş bir organizatör. 10 yıldır İstanbul Memleketler arası Opus Amadeus Oda Müziği Şenliği düzenliyor. bir evvelkinde şenliğin tam ortasında pandemi patladı ve şenlik yarım kaldı. Geçen yıl yapılamadı ve Mehmet Mestçi, bu yıl kısıtlı açılmaya güvenerek bütün imkanlarını kullanıp şenliğini bir daha düzenledi lakin bu kez şenliğin ortasında kar yolları kapadı! O ve sanatkarları her pürüzü aşıp müziği devam ettiriyor; İstanbul’a en ağır kar yağışının olacağı, zarurî olmadıkça sokağa çıkılmaması günler evvelce ilan edilmişken konser yapmak ne yürek? Fakat yaptı! Sanatkarlar iptal edilmesine karşın daha sonradan yapılan seferle Amsterdam’dan geldi, Harbiye’deki St. Esprit Kilisesi’nde provalarını yaptı. Kimse gelemez denilen konsere müzikseverler geldi! Ve “Rengâhenk Telemann” konseri barok bir kilisede, barok müzik dinleyerek gerçekleşti. Gidemezsin, dönemezsin ihtarlarına kulak asmayan acar muhabiriniz ben, İBB’ye ve kentin göbeğinde yaşamama güvenerek otobüsle gidip metroyla döndüm, hem şahane konserin hem lapa lapa yağan karda yürümenin keyfini yaşadım.

TELEMANN SEVDALISI

New Collegium, Hollandalı bir küme. 2006’da kurulmuş, ortak ilgi alanları barok müzik ve barok çalgılar. Mükafatları ve kayıtları var. Topluluk, barok blok- flüt, barok keman, barok çello ve sanat direktörü Claudio Riberio’nun çaldığı klavsenden oluşuyor. Klavsen, İstanbul’da epeyce yok, Macar Konsolosluğu’ndan ödünç alınmış. Cellist korona olunca yerine son anda Caroline katılmış.

Topluluk, 17-18. yüzyılda hayatış Alman bestekar Telemann’ın yapıtlarından oluşan Chameleon albümünden seçtikleri altı modüllük bir program hazırlamıştı. Birinci defa dinleyenler için güç olabilir ancak alıştıkça seviyor ve o huzur veren sesi özlüyorsunuz, hele klavseni. Müzisyenler blokflüt ve keman için düet, ve klavsenle solo da yaparak çeşitliliği artırdılar. Biraz üşüdüler lakin müzik hepimizi ısıttı.

Bir de Mehmet Mestçi’nin her konser için seçtiği bu müziğin yakıştığı birbirinden enteresan yerlerde buluşmak büyük keyif oluyor. Şenlikte iki program kaldı: 15 Mart’ta bir daha St. Esprit Kilisesi’nde Repicco ve final 29 Mart’ta Deniz Müzesi’nde İstanbul Barok Topluluğu.

Okumaya devam et...