Müzik vitrini

celikci

Yeni Üye
Yeni bir Taylor Swift

15 yılı aşkın, pırıltılarla dolu mesleğinde country pop çıkışlı dev bir pop yıldızına dönüşen ve son olarak Indie folk sularında yüzdüğü nefis işlerinin akabinde, 10. stüdyo albümü “Midnights” ile yayımlanır yayımlanmaz dijital platformlarda dinlenme rekorları kıran Taylor Swift, yaşının ve müzikal seyahatinin olgunluğunu alternatif pop müzikleri tadıyla ortaya koyuyor. yıllardır bir arada âlâ işlere imza attığı prodüktör müzik müellifi Jack Antonoff’un iştirakinde, uyku tutmayan gecelerde yazdığı 13 müzikten oluşan “Midnights” albümünde Taylor, müzik müellifi müzikçi kimliğiyle ve onu süperstarlığa yükselten kıssa anlatma maharetiyle bu sefer “yaşamın duygusal açıdan istismar edici” olduğunu söylemiş olduği “Snow On The Beach” müziği üzere çabucak her müziğinde hislerini fazlaca hoş söz ediyor. Gerçi Taylor Swift’in bu modülde Lana Del Rey’i konuk etmesi benim için asla sürpriz değil. Yaz başında yayımladığı, Delia Owens’ın “Where The Crawdads Sing” isimli birinci romanının (Bizdeki ismiyle Kya’nın Müzik söylemiş olduği Yer) sinema uyarlaması için kaydettiği müziği “Carolina” modülündeki siren büyüsü ve söyleyiş biçiminin adeta Lana Del Rey’in “kendine has düş üzere müzik söyleme” biçiminin kopyası olduğunu bir daha köşemde yazmıştım. Doğal Taylor’ın işlerinde imzası olan Antonoff’un da Lana Del Rey ile de çalışan bir isim olarak bu işte parmağı var.

Yeni rekorlar

İlk günde Spotify üzerinden 184.6 milyon dinlenmeye ulaşan albüm, “Spotify üzerinden 24 saat ortasında en epey dinlenen albüm” ve “Yayınlandığı gün en çok dinlenen albüm” rekorlarını kırmakla kalmıyor, tüm Taylor müzikleri da tek günde 228 milyon dinlenmeye ulaşarak “Bir günde en epey dinlenen yıldız” unvanını getiriyor. Tüm rekorları Drake’in elinden alan 11 Grammy ödüllü Taylor Swift, yeni albümde bana kalırsa evvela müzik kelamlarıyla daha alternatif ve alışılmadık bir çizgi yakalıyor.

Endüstrinin aklını başına getiriyor

Müzikal olarak kimi yerde daha evvel de denediği synth pop usulünde müziklere yer veren Swift, bilhassa “Yaz bitti, hasret devam ediyor” diyerek başladığı ve öykünün içine çektiği “You’re On Your Own, Kid” müziğinde tam bir Indie pop kıvamı tutturmuş, şahane olmuş. Albümde intikam kelamlarıyla ve müziğiyle dikkat çeken müziklerinden biri olan “Vigilante Shit” kesiminde da altyapısıyla Indie dans çeşidine göz kırpıyor ve vokaliyle adeta oyunlar oynuyor. Albümün çıkış müziği “Anti-Hero” tipik eğlenceli bir Taylor Swift müziği lakin kelamlarında bu sefer “giden ya da terk eden sevgili” değil, zalimce kendini eleştiriyor ve ekliyor: “Yaş alıyorum lakin akıllanmıyorum”. halbukiki Taylor bilhassa pop sanayisinin bayan yıldızları 25 yaşından daha sonra ihtiyar popçu saydığı tertibi yıkıyor ve sanayinin aklını başına getiriyor. Ellerine sıhhat.

Okumaya devam et...