Mustafa Uslu ‘Ayla’ sineması için 100 bin lira ödeyecek

celikci

Yeni Üye
2017 yılında vizyona giren ve tıpkı yıl Türkiye’nin Oscar adayı olan Ayla sineması, beraberinde bir tartışmayı da birlikteinde getirmişti. Sinemanın proje sahibi ve senaryo müellifi Yiğit Güralp, Müslüm, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu ve son olarak bir öbür tartışmanın odağındaki Garip Bülbül Neşet Ertaş sinemalarının de imalcisi olan Mustafa Uslu’ya ‘tüm başarıyı kendisine mâl ettiği ve Ayla sinemasının künyesinde ismine yer vermediği’ teziyle dava açmıştı.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, dava bugün bitmiş oldu ve Uslu’nun Güralp’e tazminat ödemesine karar verildi.

SENARİSTİN İSMİ YOK

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davaya bakılırsa; Güney Kore’de “Koreli Kızım Ayla” belgeselini izledikten daha sonra “Ayla” isimli bir sinema çekmek isteyen Güralp, 5 yıl ağır bir çalışma yaptı.

Bir tanıdıkları, Güralp’in hazırladığı kısa sineması müsaadesiz biçimde Mustafa Uslu’ya izletti. Uslu, Güralp’i arayarak projeye üretimci sıfatıyla talip olduğunu söylemiş oldu. Taraflar içinde mukavele imzalandığını belirten Güralp’in avukatları “Çıkan haberlerde, afişlerde ve sinemanın internet sitesinde müvekkilin ismine yer verilmemiştir” dedi.

Mahkeme, Uslu’nun 75 bin lira ek telif bedeli ile 25 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

‘İYİ BİR HABERİM VAR DEMİŞTİM…’

Konu ile ilgili haberi toplumsal medya hesabından paylaşan Yiğit Güralp, “Size âlâ bir haberim var demiştim. 5 yıl evvel Ayla ile ilgili açtığım davada mahkeme lehime karar verdi. Daha evvel bana 2 dava açılmış ve onları da kazanmıştım. Karşı taraf doğal olarak temyiz hakkını kullanıyor. Tüm bu süreçte hukuka duyduğumuz itimat ve saygıyı sürdürüyoruz.

Sektördeki tüm meslektaşlarıma sabırla haklarını aramayı sürdürmelerini öneriyorum. Mahkemenin yapılanları hata olarak görmüş olması tüm tazminat bedellerinden daha bedelli. Hukuka baş vurmanın emeli da budur.” tabirlerini kullandı.

Okumaya devam et...