Patates Tostu (Dürüm)

Abide

Üye
Patates Tostu (Dürüm) Tanımı İçin Materyaller

• 2 adet patates
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Gereğince tuz
  • Karabiber
Patates Tostu (Dürüm) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle patateslerinizin epeyce sert cins olmadığından emin olun ve yeşillenmiş patates kullanmayın. (tadı buruk olur, ayrıyeten sıhhate zararlı)
  2. Mutfak robotunda 2 patatesi rendeleyin ve suyunu düzgünce sıkın.
  3. Başka gereçleri ekleyip harmanlayın ve bekletmeden yağladığınız yağlı kağıda yayıp yapışma mümkünlüğünü en aza indiriyoruz, ayrıyeten kızartma lezzeti de katacak.
  4. Daha öncedenden ısıttığımız tost makinesinde yüksek yahut yükseğe en yakın ayarda (oldukça süratli pişerse içi çiğ kalır, yavaş pişerse haşlama üzere olur; bu kısım sizin tost makinenizi uygun tanımanızla hayli ilgili) ortalama 10-15 dk kızartıyoruz.
  5. Kağıdın haricinden, patatesler bir tost misali kızarmış göründüğünde, kağıdın rahatça ayrılıp ayrılmadığını ve pişip pişmediğini denetim ediyoruz. (güzelce kızarmış görünüyorsa, bu mühlet ortasında içi de rahatça pişmiş oluyor. Bu süreçler uygulamadaki öteki emsal tanımlarla tıpkı olduğu için ek bilgiyi uzun uzadıya vermiyorum).
  6. Kağıttan çıkarıp uygun bir tabağa alıyoruz.
Not: Ben uzun uzun şeritlere ayırıp, marul, yeşil soğan, tuz ve yağ ile hazırladığım salata ile dürüm yaptım. Tahminen kaşarlı versiyonuna bakılırsa yavan bulanlar olacaktır lakin “patatesi her haliyle severim” diyenler denemek isteyebilir diye paylaşmak istedim; konutta kaşar olmadığında bir de bu seçenek var, eh Allah ne verdiyse, elhamdülillah :)????????

Patates Tostu (Dürüm) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı