RBB soruşturma komitesi: İnanılmaz “organize sorumsuzluk”

KimDemis

Aktif Üye
Geçtiğimiz birkaç hafta içinde RBB, tasarruf etme isteğine dair birçok sinyal gönderdi. Nakit sıkıntısı çeken yayıncının, Berlinale belgesel film ödülü için ayıracağı 40.000 avroluk parası bile yok. Yeni eyalet yayın anlaşmasının RBB'nin Batı Brandenburg için bir bölge ofisi kurmasını gerektirdiği Brandenburg şehrinde, ortak çalışma alanında birkaç koltuk kiralamak ve pencerelere RBB logosunu yapıştırmakla yetindi. Muhabirler hareket halindeyken akıllı telefonlarıyla çekim yapıyor.

Birkaç yıl önce para daha da gevşekti. RBB, yönetim danışmanlığı Kienbaum ile yönetim kadrosu için en uygun prim sistemini oluşturmak amacıyla yalnızca ücretlere 56.000 Euro harcadı. Modern işyerleri söz konusu olduğunda istasyon büyük bir adım atmak, dijital medya şirketi olmak istiyordu. Ancak tahmini maliyetler hızla arttı.

Yayıncının şansına, RBB direktörü Patricia Schlesinger'in zorbalığına ilişkin raporlar onun 2022 yazında istifasına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda megaloman projeyi de durdurdu; aksi halde RBB bugün artık var olmayabilir. Brandenburg eyalet parlamentosundaki AfD parlamento grubu, hassas mali davranışlarla ilgilenme işini RBB'ye bırakmak istemedi ve Kasım 2022'de bir parlamento soruşturma komitesi kurulması yönünde baskı yaptı.

Komite, Şubat 2023'ten Mart 2024'e kadar on dokuz kez toplandı, eski ve mevcut RBB çalışanlarının yanı sıra medya politikacılarıyla röportaj yaptı ve bu hafta nihai raporunu sundu. Bin sayfadan uzun olan belge, Brandenburg Eyaleti Parlamentosu'nun internet sitesinde kamuya açık olarak indirilebiliyor ve böylece tüm lisans ücreti ödeyenlere, bir kamu yayıncısının öz imajına dair içgörülü bilgiler sağlıyor.

Schlesinger evindeki akşam yemekleri önemsiz çıktı

Schlesinger'in evindeki akşam yemekleriyle ilgili önceki medya heyecanının önemsiz olduğu ortaya çıkarken, rapor Digital Media House projesinde inanılmaz bir “organize sorumsuzluğun” altını çiziyor ve hatta RBB liderlerinin “sorumluluk zincirinin bozulması”ndan söz ediyor. yönetim kurulu hala 125 milyon avroluk gerekli borçlanmanın gerekli olduğunu ilan ederken, iç tahminler çoktan 185 milyon avroya ulaşmıştı. Nakit gaspı yapan ve projeyi derhal durduran Schlesinger'in halefi Katrin Vernau'ya göre, medya binasının inşaatı 311 milyon avroya mal olacak; o, halihazırda harcanan 18 milyon avronun kayıp olduğunu düşünüyor.

Bazı RBB liderleri, RBB'nin kredi alarak mali sıkıntıya gireceğini anladığında, yayıncı aslında Berlin ve Brandenburg eyaletlerine, RBB'nin iflas etmesi durumunda sorumlu olup olmayacaklarını ve müdahale edip etmeyeceklerini sordu. Bu, sorumsuzların kendilerini ne kadar bağımsız hissettiklerini gösteriyor: şüphe durumunda, genel halk bunun bedelini ödemelidir. Ancak Berlin ve Brandenburg bu talebi reddetti.

Digital Media House projesine sorumsuzluk hakimken, yönetim değişken bir maaş sistemi tasarlamak için çok fazla zaman ve yaratıcılık harcadı – bu bölüm tek başına nihai raporun yüz sayfasını kaplıyor. RBB kurucu direktörü Dagmar Reim, ikramiye sistemini yönetilebilir bir çerçevede tuttu. Anket sırasında yöneticilerinden ikramiye olmasa bile en iyi performansı beklediğini belirtti.

Halefi Patricia Schlesinger'in yönetimi altında, yönetim danışmanlığı Kienbaum'un yardımıyla, sanki RBB, gelirinin her kuruşuyla rekabet etmek zorunda olan bir şirketmiş gibi, özel sektörün gereksinimlerine dayalı bir prim sistemi kuruldu. bütçe. Temel maaşlarda bir miktar indirim yapıldı ancak hâlâ dengelenebilen yıllık hedeflerin yüzde 75'i yakalandığında, yöneticiler önemli ölçüde daha yüksek maaş aldılar.

Sayıştay, Schlesinger yönetiminde dört yıl boyunca 2,5 milyon ikramiye verdi

Sonuç: Dagmar Reim kapsamında yılda yaklaşık 100.000 avro prim ödenirken Sayıştay, Schlesinger yönetimi altında dört yıl boyunca 2,5 milyon, yani yılda altı kattan fazla prim kaydetti. Sistemden yararlanan tarife dışı çalışanların sayısı önemli ölçüde arttı.

İlginçtir ki, Patricia Schlesinger'in başlangıçta herhangi bir ikramiye alması beklenmiyordu. Ancak yönetim kurulu başkanı olarak aslında istasyonun işlerini kontrol etmesi gereken Wolf-Dieter Wolf, müdürün buraya dahil olmasını önerdi. RBB skandalının merkezi isimlerinden biri olan Wolf, aileye yardımcı oldu ve Schlesinger'in kocası, eski Spiegel gazetecisi Gerhard Spörl'e Messe Berlin'de kazançlı danışmanlık sözleşmeleri sağladı. Soruşturma komitesinin onu çağırabilmesi için bölge mahkemesinin yardımına ihtiyacı vardı. Wolf 900 avro para cezası ödedi ve ardından Schlesinger ve Spörl gibi ifade vermeyi reddetti.

Rapora www.parlamentsdocumentation.brandenburg.de adresindeki “Yeni Belgeler” adresinden ulaşılabilir.