Rektör Bedriye Tunçsiper’in Atatürk korkusu

celikci

Yeni Üye
AKP’den Balıkesir milletvekilliği için aday adayı olduktan daha sonra geçen yıl İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in kurum ortasında yaptığı mobbing, hukuksuz uygulamaları ve yolsuzlukları niçiniyle akademik ve idari işçi rapor hazırlayarak Ulusal Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.

Bazı tezlerin CİMER’e de yansıdığı olayların 61 unsurda sıralandığı raporda, rektörün eşi ve AKP’li bir siyasetçinin tezsiz yüksek lisans yaptırdığı, üniversiteye atanan araştırma bakılırsavlilerine “Rektöre armağan almak için 500 ile 800 TL vermesi gerekmektedir” diyerek baskı kurulduğuna yer verildi. En çarpıcı argüman ise üniversite birincisinin konuşma metninin mezuniyet komitesinde sansürlenerek “Atatürk prensip ve ihtilallerine bağlı kalacağıma” sözü rektör tarafınca çıkarıldığı ve Tunçsiper’in “Bu tabir kullanılırsa benim rektörlüğüm gider” dediği argüman edildi.

2017’DE ATANDI

Balıkesir Üniversitesi’nde üç kere rektörlük seçimlerine katılan lakin atanmayan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2011’de yapılan seçimlerde Balıkesir milletvekilliği için aday adaylığı müracaatında bulundu. Aday gösterilmeyen ve nazaranvine geri dönen Tunçsiper, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 21.01.2017 tarihinde yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İzmir Demokrasi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

61 UNSURLUK ŞİKÂYET

CİMER’e ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’na tekraren şikâyet edilmesine karşın bir sonuç alamayan üniversite çalışanları yaşadıklarını WhatsApp manzaraları, yazışmalar ve fotoğraflarla belgeleyerek 61 unsurda tek tek sıraladı.

Rektörün eşinin Balıkesir’de sahibi olduğu sigorta acentesinden araçların kaskosunun kendi şirketlerinden yapılması için arandığı, çalışanların telefon numaralarını ise rektörlük tarafınca verildiği sav edildi.

DERSE GİRMEDEN UZMAN

Üniversitedeki bir tezsiz yüksek lisans programına rektörün eşi ve AKP’li bir yöneticinin de kayıt yaptırarak öğrenci olduğu açıklandı. Rektör tarafınca öğretim üyeleri aranarak kendilerine kolaylık sağlanması söylenirken iki devir bir derse bile katılmayan rektörün eşi ve AKP’li yakını neredeyse tüm derslerden AA notu alarak “Bilim Uzmanı” unvanı aldığı sav edildi.

ADAY GÖSTERİLMEDİ, ERDOĞAN ÖDÜLLENDİRDİ

Balıkesir Üniversitesi’nde üç defa rektörlük seçimlerine katılan fakat atanmayan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2011’de yapılan seçimlerde Balıkesir milletvekilliği için aday adaylığı müracaatında bulundu. Aday gösterilmeyen ve misyonuna geri dönün Tunçsiper, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 21.01.2017 tarihinde yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İzmir Demokrasi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Okumaya devam et...