Selim Süme, günlük konut hallerini eski bir makineyle fotoğraflamış

celikci

Yeni Üye
Sahiden de adımınızı attığınız andan itibaren gösterişten uzak bir fotoğraf standıyla karşılaşıyorsunuz.

Bu hem fotoğrafların içeriği, hem fotoğrafların tekniği birebir vakitte sergileme biçimi bakımından şuurlu bir tercih. Fotoğraflar günlük, kolay mesken hallerinin fotoğrafları. Çocuklarını, akrabalarını, konut hallerini eski bir kompakt makineyle fotoğraflayan Süme, “Bir çocuğa fotoğraf makinesi verdiğinizde sarfiyat oyuncağını çeker ya ben de o denli fotoğraflar çekmeye başladım” diyor. Fotoğraflar son iki yılda çekilmiş, bir yandan da salgın ve karantina süreçleriyle de uyumlu.

KOMPAKTIN TESADÜFÜ

Aslında Süme 25 yıldır fotoğraf işiyle uğraşıyor, üniversitelerde ders veriyor. Yani işin tekniğine de hâkim. Kompakt makinelerdeki flaş ışığının patlamasından tutun, yanan sinemalara kadar bütün bu dezavantajlardan faydalanmış. Süme, sergiyi birlikte gezerken bundan bahsediyor: “Ben küçük samimi bir hissin peşindeyim. Samimiyet dediğin şey eksiksiz olmayan ayrıntılarda. Kompakt makinede tesadüfe da imkan var, heyecan da yaratıyor. Öbür türlü dijital makinelerde çektin mi görüyorsun, beğenmezsen siliyorsun, binlerce çekebiliyorsun. Burada bir hudut var. Çeker çekmez görmemenin verdiği heyecanı özlemişim.”

DOKUNULABİLİR

Sergileme biçimi bakımından da radikal bir tercih yapılmış. Fotoğraflar çerçevesiz, müdafaasız ve kolay bir biçimde duvarlara asılmış. Süme, “Fotoğrafları çerçeveden çıkartmaya çalışıyorum. Sistem daima korumak üzerine heyetidir. Ancak bunlar dokunulabilir işler” diyor. Fotoğraflar dokunulduğunda parmak izi kalmaması için mat fotoğraf kâğıdına basılmış.

Baktığınızda, “bu fotoğraflar niye çekilmiş” diyebilirsiniz. Süme, “Bu beni tahrik ediyor” diyerek, “Benim ömrümün ortasında gündelik olan düzensizliğin ortasında de bir estetik var. Kimi beğenmeyebilir lakin ben göstermeye çalıştım” diye açıklıyor.

Versus Arka Project, Beyoğlu’nda Gazeteci Erol Dernek Sokak, 11 numarada, Hanif Han’da bulunuyor.

Okumaya devam et...