Şenay Lambaoğlu’nun ‘Hayat Defteri’ albümü müzikseverlerle buluştu

celikci

Yeni Üye
Müzikçi, bestekar ve kelam muharriri Şenay Lambaogˆlu’nun Ada Müzik etiketiyle yayımlanan beşinci stüdyo albümü “Hayat Defteri” dinleyicilerle buluştu. Albüm, Şenay Lambaogˆlu’na ilişkin sekiz müzikten oluşuyor. Lambaoğlu ile müzik üzerine sohbet ettik.

“Hayat Defteri”nin çıkış öyküsünü anlatır mısınız?

Yaşadığım tüm duygusal süreçlerin bir yansıması “Hayat defteri”. Hepimizin konuta kapandığı ve hayata dair beklentilerimizi sorguladığımız vakit içinderda büyüyen yalnızlığım ve eksikliğimin ortasında beni en çok neyin keyifli ettiğini düşündüm. O karanlık günlerde elime gitarı alıp müzik söylemeye başladığımda içimde büyüttüğüm umut bana yol gösterdi. Müziklerimi yazarken biriktirdiğim öfke, korku, hasret ve isyanı anlatırken bile hiç azalmayan o yaşama sevinci yardımıyla ortaya çıktı bu albüm. “Hayat Defteri” albümünü tekli çalışmalardan ayıran en değerli özellik ise bir kıssadan oluşan bütünün modülleri olmaları. Bu albüm biroldukca bakımdan ayrışıyor benim için. Şöyle ki müziği özgür ve tüm dertlerden uzak ürettiğinizde daha yaratıcı ve farklı şeyler ortaya çıkıyor. Tam da bunu yakalamaya çalıştım. Her albümde farklı bir tarafımla tanışın istiyorum. Yeni sesler, öbür hisler, söylenmemiş her ne var ise dökülsün istiyorum ortaya. İçimde biriken öfkeyi de sevgiyi de artık tutamıyorum sanırım.

şayet olmazsa OLMAZIM…

Her müziğin bir hikayesi vardır. Sizin için en özel olanı paylaşır mısınız?

Her müziğim birbirinden bedelli anlardan bana geriye kalanlar. Hangisini ötekinin önüne koyabilirim ki? hayatın bana kattığı her his için şükürle doluyum. Sanat hoşlukları anlatmanın haricinde içimizdeki karanlık yüzü de gösterir. Zayıf ve kuvvetli taraflarımızı gözler önüne seriyor. Siyah ve beyaz hikayelerden oluşuyor bir ömür. Öykülerimi anlatırken kullandığım müzik şekli, çeşitler içinde seyahat ettiğinde, öbür şeylerle beslendiğinde daha fazla renkleniyor ve çoğalıyor. Müziğimde caz, pop, rock ve etnik tınıları kendime has bir halla eritmeye çalışıyorum. Her hikayemin rengi de sesi de farklı. Bu benim şayet olmazsa olmazım. Yaptığım müzik de öykülerim de cinsler içinde sıkışıp kalmamalı.

Konser takviminiz nasıl?

En yakın konser tarihleri 23 Nisan’da Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde, bir daha sonraki ise 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde olacak.

‘MÜZİKLE ÇOK GÜÇLÜ BİR BAĞIMIZ VAR’

Müzik yasakları hâlâ devam ediyor…

Müziği rahatsızlık veren bir öge olarak bakılırsan bir kesim var ne yazık ki. Yaradılışın kendisini tanıdığı birinci an sestir halbuki. Müzikle hayatını kazanan biri olarak şüphesiz hayli üzgünüm ve kırgınım. Bu kutuplaşmanın uzun vadede kimseye yarar sağlayacağını düşünmüyorum. Müzik ve insan sesi bu coğrafyada daima vardı ve var olmaya devam edecek. Günde beş vakit saba, uşşak, rast, segâh ve hicaz makamlarından duyduğumuz insan sesi de müzik değil mi temelinde? Müzikle epey kuvvetli bir bağımız var ve bunu kimse koparamaz. Bu konularda müsamaha, barışçıl ve bütünleştirici bir yaklaşımla dünyaya örnek olmamız gereken bir kültürün mirasçılarıyız.

‘ÜLKEMİZDE SANATÇI OLMAK ZOR’

Ülkemizde müzisyen olmak sıkıntı mu?

Müzisyen olmak, sanatla uğraşıyor olmak daima zordu. Ülkemizde daha da güç. En “aydınından” tutun da her kısma kadar, müzisyene biçilen paha değişmiyor. Konser salonu yapılır, içine harcanan parayı söylem dahi edemezsiniz. Lakin müzisyenin en temel gereksinimleri düşünülmemiş. En kıymetli aydınlatma kullanılmış, buna karşılık en ucuz ses sistemi yerleştirilmiş. Bilhassa “ses” objesi elle tutulur bir şey olmadığı için bir yükü yok sanırım toplumun gözünde. Bugününüz var, yarınınız yok. Bugün tok, yarın açsınız. Müzisyenler ateşe birinci atılandır, en zayıf halkadır. Salgın çıkar evvel müzik susar, yas olur evvel müzik susar, müzik susar da susar, daima susar!

Okumaya devam et...