Siyah dumanlar gökyüzünü kapladı: Denizli’de kimya fabrikasındaki yangın beş saatte denetim altına alındı

KimDemis

Aktif Üye
Kale Mahallesi Denizli-Afyonkarahisar kara yolu üzerinde konseyi bulunan kimya fabrikasında, saat 12.30 sıralarında yangın çıktı. Vakit zaman patlamaların yaşandığı yangına Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 32 arazöz, 11 tanker, 53 itfaiye aracı ve 130 işçi ile müdahale edildi. Denizli Emniyet Müdürlüğü de 2 adet TOMA aracı ile söndürme çalışmalarına dayanak verdi. Rastgele bir ihtimale karşı olay yerinde AFAD ve UMKE grupları de hazır bulundu.

YANGIN 5 SAATTE DENETİM ALTINA ALINDI

Yangın sırasında alevlerin sıçrama ihtimaline karşı etraftaki fabrikalar önlem hedefli boşaltıldı. Alınan tedbirlere karşından kimya fabrikasının yakınındaki dokuma fabrikasına da sıçrayan alevler küçük çaplı hasara yol açtı. İtfaiye takımları alevlerin sıçradığı tekstli fabrikasındaki yangını büyümeden kısa müddette söndürdü. Kimya fabrikasındaki yangın ise iş itfaiye gruplarının yanı sıra iş makinelerinin de kullanıldığı müdahale ile saat 17.00 sıralarında denetim altına alındı.

‘YANGININ PARLAMA daha sonraSI BÜYÜDÜĞÜNÜ KESTİRİM EDİYORUZ’

İtfaiye Daire Lideri Murat Başlı, yangının ani bir parlamadan dolayı çıktığı varsayım ettiklerini belirterek, “Fabrika ortasında 40 çeşit kimyasal var. Etonol, parafin ve tiner üzere kimyasal gereçler var. Araç yakıt katkı hususu ve araç temizleme ve parlatma mamüllerini üretiliyor. Yangının evvela parlama daha sonrası büyüdüğünü varsayım ediyoruz. Fakat incelerimiz sürecek. Yangını denetim altına aldık. Fakat küçük çaplı parlamalar devam ediyor. Rastgele bir sıçrama riski kalmadı, büsbütün denetim altına aldık soğutma çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

‘YANGININ ETRAFA TESİRİ İLE İLGİLİ TÜM ÖNLEMLER ALINDI’

Denizli Valiliği de yangınla yaptığı yazılı açıklamada, “Saat 12.30 sularında ilimiz Pamukkale ilçesi Kale Mahallesi’nde bulunan bir kimya fabrikasında meydana gelen yangınla ilgili olarak takımlarımız acilen olay mahalline intikal etmiş, söndürme ve soğutma çalışmalarına başlamışlardır. Şu an itibariyle rastgele bir yaralı ve can kaybı bulunmamaktadır. Yangın mahallinin etrafındaki fabrikalar önlem gayeli boşaltılmış olup, takımlarımız yangının etrafa tesiri ile ilgili tüm önlemleri almıştır. Yangının çıkış niçiniyle ilgili geniş çaplı araştırma çalışmaları başlatılmıştır” denildi.

Denizli’de kimya fabrikasındaki yangın 5 saatte denetim altına alındı