Şöhret yolları dikenli

celikci

Yeni Üye
Prestij Sıkıntısı, bir fazlaca açıdan ilgi alımlı; yarından başlayarak yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da, Ortadoğu’da ve Azerbaycan’da gösterime giriyor! Sinema, imalcisi, direktörü ve senaristi; müzikçi Mahsun Kırmızıgül’ün çektiği bütün zorluklara karşın müzik dünyasında nasıl şöhreti yakaladığını anlatıyor. Mahsun bu seyahatte yalnız değil, Özcan Deniz ve hiç bilmiyordum, Haluk Levent’le birlikte. Farklı müzik çeşitlerinde söyleyen üç genci, 2003 yılında kaybettiğimiz müzik imalcisi Hilmi Topaloğlu keşfedip piyasaya sürer ve başarılı olana kadar artlarında durur.

MÜZİK PİYASASI

Kırmızıgül, kendilerini değil Hilmi Topaloğlu’nu anlattığını söylüyor ancak sinemanın konusu aslında o senelerda Unkapanı Çarşısı’ndaki müzik piyasası ve ilgilerin değeri. Hepimiz için nostaljik, Haluk Levent’in sokaklarda gitarıyla müzik söyleyerek para toplayıp fakirlerle paylaşması, Özcan Deniz’in Almanya’da barlarda müzik söylerken bulunup getirtilmesi, Mahsun Kırmızıgül’ün konservatuarda tenor olmak için şan dersleri alırken bir yandan saklı gizli arabesk söyleyerek şöhret olmaya çalışması.

Galaya sinemada büyük küçük rollerde oynayan tüm oyuncular katılırken Özcan Deniz, rahatsızlığı niçiniyle mazeret bildirdi. Mahsun Kırmızıgül ise kendisini canlandıran oğlu Mahmut ve kızı Lavin ile birlikte poz verdi.

DAVALIK OLDU

Hilmi Topaloğlu’nun çapkınlıkları, pavyon işletmesi ve oradan müzik yapımcılığına soyunması da sinemanın ilgi çeken kısımlarından ve bunlar oğlunu kızdırmış ki sinemanın babasının kişilik haklarını zedelediğini söyleyip dava açtı. her neyse ki Mahsun Kırmızıgül’ün başına Mustafa Uysal’ın Neşet Ertaş sinemasına gelen gelmedi de gösterime giriyor!

OYUNCULAR

Filmin senaryosu biraz güldürü, biraz dram derken Mahsun’un daima yaptığı üzere ortaya karışık. Lakin oyuncular dayanılmaz. Kime gel derse gitmişler: Hilmi Topaloğlu’nu büyük muvaffakiyetle Engin Hepileri canlandırırken ortağı rolünde Eser Yenenler de altta kalmıyor. Küçük rollerde bile Defne Samyeli ile, Erkan Petekkaya görünürken beni en çok şaşırtan Mahsun’u kendisine de hayli benzeyen oğlu Mahmut’un canlandırması oldu! Her ikisi için de epey duygusal anlar yaşanmasına niye olan bu durum, Mahsun’un hayatında da hiç unutulmayacak. Melisa Döngel, Miran Damla Yılmaz üzere genç bayanlar ise sinemaya ve değişik kıyafetleriyle galaya hayli hava kattılar. Şebnem Bozoklu’nun performansı da epey yeterli. Galadaki oyuncu kalabalığının yanında yokluğuyla Özcan Deniz dikkat çekti lakin yeni damat, oğlu ve kendisinin epeyce hasta olduğunu söyleyerek mazeret belirtmiş. Balayında üşüttüler herbiçimde?

Dedikoduyu bırak, sinemanın sinema olarak pahası ne derseniz, ben hele kalabalık sahnelerde son senelerda seyrettiğimiz yabancı sinemalardaki havayı buldum, o stat konseri, özel televizyonun birinci yılları ve oraya çıkmak için kendilerini paralamaları ve o birinci yayınların nasıl izlendiği epey gerçekçiydi. Özcan Deniz ve Mahsun’un Demet Akbağ’la oynadığı “Neredesin Firuze?” sineması kadar içime işlemedi lakin bu öbür bir çeşit. Büyük emek, para ve iştirakle büyük yapım. Karşılığını alsın, yalnızca sinemalarda gösterilecek kelamı de değerli, sinema salonları da yaşasın. Ben hâlâ sinema, sinema salonunda izlenir diyenlerdenim!

Okumaya devam et...