Toplumsal medyadan yardım çığlıkları

KimDemis

Aktif Üye
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMIYLA HAYATA TUTUNDU

Depreme Malatya’daki meskeninde yakalanan 20 yaşındaki Boran Kubat ise enkaz altında toplumsal medya paylaşımını bakılırsanler tarafınca kurtarıldı.

Gece yattıktan daha sonra birinci zelzeleye uykuda yakalandığını anlatan Kubat, dışarı çıktıktan bir süre daha sonra ikinci bir sarsıntı olmayacağını düşündüğünü ve ailesiyle meskene girdiklerini belirtti.

İkinci sarsıntıya bir daha konutunda yakalandığını ve binanın yıkılmasıyla enkaz altında kaldığını anlatan Kubat, “Uykuda yakalandık iki sarsıntıya de. Birden salladı, gözümü açar açmaz başımı eğdim. Baktım annem yanıma düştü, simsiyah bir alan oluştu gün ışığında. daha sonrasında telefonum yanıma düştü. Telefonuma sarıldım, çabucak arkadaşlarımı aradım” dedi.

sonrasındasında toplumsal medyadan yardım istemeyi düşündüğünü vurgulayan Kubat, “Sosyal medyada paylaşırsam, arkadaşlarım hepsi görürse hepsi gelebilir diye düşündüm. O denli de oldu. Sağ olsunlar. 5 buçuk, 6 saat kaldım enkazda. Telefonla daima görüşme halindeydik aslına bakarsan lakin telefon bir çekiyor bir çekmiyor. Bizim köyün muhtarı geldi. Arkadaşlarım fazlaca yardım etti. Onlar kurtardı. Onlar balyozla vurdular. Ben dedim ki ‘bu nokta’. Balyozla vurdular, ben dedim ki ‘bu nokta’. Dört, beş vurmadan daha sonra buldular bizi” diye konuştu.

Kendisiyle birlikte annesinin de kurtulduğunu, dayısı ve anneannesinin ise hala enkaz altında olduğunu aktaran Kubat, toplumsal medyadan sesini duyup yardımına koşanlara teşekkür etti.

YARDIM İSTEYEN GENCİ ARAYIP DALGA GEÇTİLER

Depremde enkaz altında kalan bir genç internetteki Discord sunucusu üzerinden yardım talebinde bulundu. Daha evvel dolandırıcılıkla gündeme gelen ‘atatv44’ isimli kümenin üyeleri enkaz altında yardım bekleyen genci arayarak dalga geçti. Gence AFAD nazaranvlisi olduklarını söyleyerek, adres ayrıntılarını isteyip grup yollayacakmış üzere dalga geçti.

Yardım isteyen genç ile vicdansızlar içinde şu konuşmalar geçti:

-Şu an neredesiniz?

-Pınar Apartmanı’nda.

– Enkazın altında mısınız?

– Evet, petrol ofisinin karşısındayız.

– Bağırıyorum sesimi duyuyor musun de…

– Bağırıyorum sesimi duyuyor musun şu anda… Islık çaldım.

-Duyamıyorum

– Megafondan bağıracağım, bir dakika; çocuk var mı etrafta… (Gülüşmeler…)

– Hala duyamıyorum, epey üşüyorum…

Sosyal medyada infial yaratan olay daha sonrası emniyet güçlerinin operasyonu ile ‘atatv44’ isimli kümenin üyesi S.A. gözaltına alındı.

CANLI YAYIN AÇTI

Hatay’da enkaz altında kalan Fırat Yayla isimli bir genç, toplumsal medya hesabından canlı yayın açarak yardım istedi. Fırat Yayla canlı yayın sırasında hem yardım çağırmaya birebir vakitte ailesinin durumunu denetim etmeye çalıştı. Canlı yayın sırasında Yayla’nın, ‘’Lütfen yardım edin konutum zelzelede yıkıldı, anne yeterli misin anne? Arkadaşlar zelzelenin altında kaldık. Anne lütfen ‘bir yere saklandım de’. Hatay Antakya, kuvvetli Bahçe Sitesi yıkılan binamız var lütfen yardım edin’’ kelamları duyuldu. Fırat Yayla’nın yayınını toplumsal medya hesaplarından paylaşan yüzlerce kişi, enkaza grupların gönderilmesini sağladı.

EGM: PROVOKATİF PAYLAŞIM YAPAN 63 HESAP TESPİT EDİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzelelere ait provokatif paylaşımda bulunduğu bedellendirilen 63 hesap yöneticisinin tespitinin yapıldığını ve ilgili ünitelere gönderildiğini bildirdi.