Trabzon’daki lisede reaksiyon çeken ‘Kudüs’e Selam Sergisi’ kaldırıldı

celikci

Yeni Üye
Trabzon’daki bir lisede stant ismiyle açılan fakat çabucak sonrasında kalıcılaştırılan, şiddet içerikli görseller bulunan, cihatçı örgütlerin propagandası yapıldığı sebebi öne sürülerek eleştirilen “Kudüs’e Selam Sergisi”, Eğitim-İş’in teşebbüsleri kararı kaldırıldı. Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “Lisenin duvarlarının yine okul duvarına dönüşmesi, gericiliğin aydınlığın inadı karşısında her vakit pes edeceğinin aktüel bir ispatı oldu” dedi.

Trabzon Ortahisar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kudüs Kardeşlik Derneği tarafınca eylülde “sergi” ismiyle açılan lakin kalıcılaştırılan “Kudüs’e Selam Sergisi” ve “Necmettin Erbakan Köşesi” tartışmalara niye oldu. Stantta, şiddet içerikli görsellerin bulunması pedagojiye muhalif olarak nitelendirilirken, müsaade alınmadığı kaydedilen standın hukuksuz olduğu açıklandı. 21 Nisan’da Trabzon’a giderek açıklama yapan Özbay, “sergide cihatçı örgütlerin propagandasının yapıldığını” söylemiş oldu. Eğitim-İş’in teşebbüsleri kararı yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan kelam konusu stant kaldırıldı.

“PEDAGOJİ CİNAYETİYDİ”

Gelişmeyi pahalandıran Özbay, “Lisenin duvarlarının yine okul duvarına dönüşmesi, gericiliğin aydınlığın inadı karşısında her vakit pes edeceğinin şimdiki bir ispatı oldu” dedi. Standın gerekli müsaadeler alınmadan, oldu bittiye getirildiğini söyleyen Özbay, “‘Kudüs’e Selam’ köşesi, tam bir pedagoji cinayetiydi. Cihatçı örgütlerin propagandasının yapıldığı bu fotoğraflardaki silahlar, patlama manzaraları, şiddet kareleri hem laikliğe karşıt tıpkı vakitte çocuklarımızın ruhsal gelişimi açısından epey sakıncalıydı” tabirlerini kullandı. Eski Meclis Lideri İsmail Kahraman ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek üzere siyasi figürlerin fotoğraflarının yer aldığı, eski Başbakan Bülent Ecevit’in ise yerildiği köşe niçiniyle de sendikanın amaç alındığını anımsatan Özbay, “Direncimiz ve kararlılığımız karşısında gericilerin geri adım attığını görüyoruz. Okul müdürünün siyasi bir gösteri yaparak koyduğu ve gövde gösterisi yapmak için itirazlara karşın kaldırılmadığı o ucube köşeler artık yok. Bu okul özelinde yaşanan durum, tüm Türkiye’de yapılması gerekenin mikro ölçekli halidir. Gericilerle her alanda, kademe basamak, yılmadan ve kararlılıkla uğraş edildiğinde olacakların fragmanıdır” diye konuştu.

Okumaya devam et...