Türkiye depremleri: Seyahat uyarıları, itirazlar ve turistlerin bilmesi gerekenler

KimDemis

Aktif Üye
Birleşik Krallık yetkilileri, gezginlerin Türkiye’nin bazı bölgelerine gitmekten kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı – ancak müstakbel yardımcılar bunun yerine para bağışlayabilirler.

5000’den fazla insan yıkıcı bir deprem meydana geldikten sonra öldü TürkiyeVe Suriye Pazartesi gününde. Dünya Sağlık Örgütü ölü sayısının 20.000’e ulaşabileceği uyarısında bulundu.

7.8 büyüklüğündeki sarsıntı – ve ardından gelen güçlü artçı sarsıntılar – birkaç şehirde toplu yıkıma yol açarak 4.700 binayı yerle bir etti.

Kurtarma ekipleri hayatta kalanları enkazdan kurtarmak için zamanla yarışırken, yolculara uzak durmaları tavsiye edildi. Ancak uzaktan yardım etmenin birçok yolu var. İşte bilmeniz gereken her şey.

Deprem nerede oldu?

Kahramanmaraş depremi Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’nin kuzeyinde hissedildi.

İlk depremGüneydoğudaki Gaziantep kentini yerel saatle 04.17’de vurdu.

Saatler sonra Ekinözü ile Malatya kentleri arasında 7,5 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Pazartesi boyunca çevredeki bölgeler en az 20 artçı sarsıntıyla sarsıldı.

Türkiye’ye seyahat edebilir misin?

Türkiye’nin en kalabalık şehirleri – Ankara ve İstanbul – ülkenin batısında, yüzlerce kilometre uzakta. Bu şehirlere ve Ege kıyısı gibi bölgelere seyahat olağan olarak işlemektedir.

Ancak, seyahat deprembölge zor ve önerilmez.

Kurtarma ekipleri, 7 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından çöken bir binanın enkazında çalışıyor.

İngiltere dışişleri ofisi yolcuları olayın “yakın çevresinden kaçınmaya” çağırdı.

Bu tavsiye aşağıdakiler için geçerlidir Türkçeiller:

• Gaziantep
  • Hatay
  • Osmaniye
  • Adıyaman
  • Diyarbakır
  • Şanlıurfa
  • Kahramanmaraş
  • Kilis
  • Adana
  • Malatya
Üç Türk havaalanları kapattık Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA) ve Hatay Havalimanı (HTY) pist hasarı nedeniyle kapatıldı. Gaziantep Oğuzeli Uluslararası Havalimanı (GZT) tüm sivil uçuşlara kapatıldı ancak kurtarma uçuşlarına hizmet vermeye devam ediyor. 65 ülkeden 2 bin 600’den fazla arama personeli Türkiye’ye geldi.

Miras alanları depremden zarar gördü mü?

Çeşitli kültürel cazibe merkezleri depremden ağır hasar gördü.

UNESCOBir sözcü, Birleşmiş Milletler Kültür Ajansı’nın Suriye’deki antik Halep kenti için “özellikle endişeli” olduğunu söyledi.

Şehrin merkezindeki büyük bir ortaçağ sarayı olan Halep Kalesi “önemli ölçüde hasar gördü”.

Türkiye’de Diyarbakır Kalesi ve Hevsel’deki yapılar bahçeler çöktü. Bu, 2.000 yıldan daha eski bir dünya mirası alanıdır.

Türkiye ve Suriye’deki insanlara nasıl yardım edebilirsiniz?

Binlerce kurtarıcı Türkiye’ye gidiyor ama uzaktan yardım etmenin pek çok yolu var.

hayır kurumlarıve Kızıl Haç, Çocukları Kurtarın ve İslami Yardım gibi STK’lar insani yardıma yardım ediyor.

Birçok firma üzerine düşeni yapıyor. Intrepid Travel acil bir çağrı başlattı ve kurtarma çabalarına 58.000 £ (65.000 €) taahhüt etti.

Özel şahıslar çip için interneti kullanıyor. Çevrimiçi bağış toplama platformu GoFundMe’ye göre, felaket kurbanlarına yardım etmek için şimdiden 1.500’den fazla çevrimiçi bağış toplama sayfası oluşturuldu.