Türkiye’nin konuştuğu geçersiz tabibin babası konuştu: Gerçeği medyadan öğrendim

KimDemis

Aktif Üye
Türkiye, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan 21 yaşındaki geçersiz tabip Ayşe Özkiraz’ı konuşuyor.

Tekirdağ’da, Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir tabibin yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan zanlı Ayşe Özkiraz hakkında cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Yapılan araştırmada diplomalarının geçersiz olduğu anlaşılan ve polis gruplarınca gözaltına alınan Ayşe Özkiraz (20), çıkarıldığı hakimlikçe 25 Kasım’da tutuklanmıştı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığını ve müfettiş nazaranvlendirildiğini açıklamıştı. Soruşturmada tutuklu zanlının tabiri kapsamında bir kuşkulu daha İstanbul’da gözaltına alınmış, tabiri daha sonrası özgür bırakılmıştı.

Güvenlik kaynakları, tutuklu zanlının cep telefonunun incelendiğini, bu kapsamda gözaltına alınacakların sayısının artabileceğini belirtmişti. Cep telefonu incelemesinin kısa müddette tamamlanıp iddianame sürecine geçileceği öğrenildi.

Çerkezköy ilçesindeki soruşturmada tutuklanan Ayşe Özkiraz’ın yaşadığı Atatürk Mahallesi’nin muhtarı Nihat Malkoç, zanlının gözaltı sürecini anlattı: “Ailenin, annesinin haberi yoktu üzere algıladım. Annesi heyecanlanmıştı, korkmuştu, ürkmüştü. ‘Niye arama yapılıyor, hatası nedir’ diye sormuştu. Arkadaşlar da savcının arama buyruğunu okudular. Rastgele bir müdahalede bulunmadılar.

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde uydurma doktorluk yaparken gözaltına alınarak tutuklanan Ayşe Özkiraz’ın babası Ali Özkiraz, kızının düzmece hekim olduğunu medyadan öğrendiği söylemiş oldu.

Eski eşinden ayrılması niçiniyle en son kızı ile 2012 yılında konuştuğunu söyleyen Ali Özkiraz Ben o günden daha sonra kızımla hiçbir görüşme yapmadım. Zira kızım benden soğutuldu. Orada ki annesi öz annesi, babası üvey babası, kızımla ben görüştüğümde ‘Baba ben okuluma devam edeceğim. Tabip çıkana kadar devam edeceğim. Maddi takviye olur musun’ dedi. O gün bugüne kadar da maddi takviyemi kesmedim, her türlü takviye oldum. Bu olan olayları da ben medyaya, televizyonlarda gördüm. Orada duydum uydurma hekim olduğunu. Kızım tabip çıktığını söylemişti. Ağabebir daha, bana da söylemiş oldu. Ben de gurur duyarım. Hekim çıktıysa, emeğimiz boşa gitmedi diye düşünmüştüm dedi.

Olayın şaşkınlığını yaşadığını belirten Ali Özkiraz Kızım ile karşı karşıya gelip konuştuğum yok. Telefonu bile yok bende kızımın. Ağabeyi görüşüyor. Maddi takviyelerimizi hiç kesmedik. Lakin benim kızım bu yolları bulamaz. Bu yollara başvuracak biçimde değil. Bu düzmece dokümanları, geçersiz evrakları bu kız nereden bulur. Nasıl buldu Bunu yönlendirenler var. Ben bunların bulunmasını istiyorum. Kızımın aklanmasını istiyorum. Kızımın da sonuna kadar ardındayım. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan Allah razı olsun. Müfettişleri gönderdi. Bu bir özenti de olabilir. Aile baskısı da. Kızım bunu en başından muhakkak söylüyor. Aile kendini gizlemesin. Kendilerini haklı çıkarmasınlar. Kızımı haksız çıkarmasınlar. Çok baskı, kaygı, şiddet olursa ne yapar Bu kız baskı altında değilse niye bu yollara başvurdu. Ben bu işe mana veremiyorum. Bunun altındakiler araştırılıp bulunacak. Bu kızın ardında kim var Kimse bunlar çıkacak. Benim kızımın bir kabahati yok. Benim kızım aklansın. Orada günahsız ayağına yatılmasın. Orada benim çocuğumun okula gidip gitmediği hiç mi takip edilmez. Ben bu işlere hiç inanmıyorum. Çocuğumu kurban etmesinler, gerçeği ne ise ortaya çıkarsınlar. Aile baskısı her şeyi yaptırır. Bunu yönlendirenler var. Tahminen kızım endişesinden söyleyemiyor. Devletimiz kuvvetli, çözemeyeceği hiçbir şey yok diye konuştu.

Aile içerisinde hekim ve hemşirelerin bulunduğunu belirten Özkiraz, Kemal ve Servet Özkiraz benim yeğenlerim. Servet Özkiraz Türkiye’de tek tabip. Bizden tabipler da var, hemşireler de var. Biz bir Özkiraz olarak kenetlenmişiz bu kıza, elimizden geleni yaptıysak bu da hata değildir. Benim yeğenim Servet burs vermiş, onu medyaya düşürmüşler. Kemal Özkiraz yeğenim maddi dayanak vermiş, düzmece evrak dayanağı değil. Düzmece evrak takviyesini öteki yerlerde arayacaklar. Ne yeğenlerimi suçlayacaklar, ne de kızımı. Bu işin ardındaki karanlıkları bulacaklar diye konuştu.

Özkiraz, savcılıkta verdiği tabirinde, lisede öğrenciyken ailesinin tıp fakültesinde okumasını istediğini, liseden 2021 yılında mezun olduktan daha sonra üniversite imtihanına girdiğini ancak başarısız olduğunu anlatmıştı.

Ailesinin inancını sarsmamak için Çapa Tıp Fakültesini kazandığını dediğini, imtihan sonuç evrakı üzerinde telefonda oynamalar yaparak geçersiz bir evrak çıkardığını anlatan Özkiraz, tabirine şu biçimde devam etmişti:

“hemen sonrasında İstanbul’a gittim, kız öğrenci yurduna yerleştim. Burada kendimi tıp fakültesi öğrencisi olarak tanıttım. Yurdun masrafları için de ailemle görüştüm. Ailem fakülteyi kazandığımı düşündüğü için bana para gönderiyordu. sonrasındasında burada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileriyle kalmaya başladım.

Bu öğrencilere Çapa Tıp Fakültesi öğrencisi olduğumu söylemiş oldum. Bu süreçte Çapa Tıp Fakültesinin bahçesine orta ara gittim, öğrencilerle tanıştım. hiç bir biçimde derse girmedim.

Okula girebilmek için İstanbul’da bir pasajda öğrenci kimlik kartı bastırdım. Bu kartın üzerine ‘Ayşem Özkiraz’ yazdırdım. Aramada ele geçen kartlar bu öğrenci kartlarıdır. Okula girerken bu öğrenci kartlarını gösterip giriyordum. Okula gittiğim vakit içinderda İstanbul’da part time farklı yerlerde çalıştım. Birebir yerde Ankara Kent Hastanesi, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kimlik kartlarını da bastırdım fakat bunları hiç bir yerde göstermedim.”

Annesi hastalandığı için Kasım 2021’de Çerkezköy Devlet Hastanesine gittiklerini, burada nazaranvli tabibe kendisini tabip olarak tanıttığını, annesini muayene ettirdikten daha sonra hastaneye gitmeye devam ettiğini, buradaki gorevlilere acilde vakit geçirmek istediğini anlatan Özkiraz, “Burada bulunduğum vakit zarfında hekim koltuğuna oturduğum olmuştur.

Boynuma steteskop da taktığım olmuştur. Bu steteskobu medikalcilerden almıştım. Acilde bulunduğum vakit zarfında hiç bir biçimde hasta muayene etmedim fakat muayeneleri izledim.” sözlerini kullanmıştı.

FOYASINI ERKEK ARKADAŞI ORTAYA ÇIKARDI
Posta’da yer alan habere göre, geçersiz hekimin astsubay sevgilisi T.K. ile alakası sürerken, toplumsal medya üzerinden tanıştığı V.C. isimli bireyle de görüşmeye başladığı; argümana nazaran birkaç kere Çerkezköy’de görüştüğü V.C’ye de kendisini asistan çocuk cerrahı olarak tanıttığı açıklandı.

Ayşe Özkiraz’ı Çerkezköy’de değişik tarihlerde iki sefer ziyaret eden V.C., yeni sevgilisi Ayşe’yi Çapa Tıp Fakültesindeki arkadaşlarına sorduğu, fakültede bu isimde bir öğrencinin olmadığını öğrenince, Ayşe’nin astsubay sevgilisi olan T.K.’ya bildiri atarak onun bir tabip olmadığını söylemiş oldu.

Astsubay sevgilisinin durumu hastane yetkililerine bildirmesinin akabinde 12 Kasım 2022’de kendisini hastaneye çağıran sekreter T’nin, “Doktor beyefendi seninle görüşmek istiyor” demesi üzerine palavralarını burada noktalayan Ayşem Özkiraz’ın isminin da Ayşem değil Ayşe olduğu ortaya çıktı.