Ulusal Eğitim Bakanı Özer, özel okullarda bu yılki artışı yüzde 65 olarak deklare etti

celikci

Yeni Üye
Çocuğu özel okula giden veliler fiyat artışları niçiniyle canından bezerken Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer dün özel öğretim kurumları temsilcileriyle düzenlenen toplantının akabinde açıklama yaptı.

Özer, özel okullarda uygulanacak artırım oranını yüzde 65 olarak deklare etti. Sendikalar, artırım oranına reaksiyon gösterdi.

Sektör temsilcilerinin oranın düşük olduğunu belirttiğini kaydeden Özer, özel okul artırımına ait “Hem 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması birebir vakitte velilerin bu süreçte desteklenmesi bağlamında” bu yılki artış oranının belirlendiğini söylemiş oldu.

Özer, daha evvel TÜFE-ÜFE baz alınırken, bu yıl yalnızca ÜFE’nin baz alındığını söylemiş oldu. sonucun bugünden itibaren uygulamaya konulacağı açıklandı.

Özer, bölüm temsilcilerine teşekkür ederek “Sektör temsilcileri bu artış oranını kabul etmeseler de yeni uygulamanın getirmiş olduğu zorlukları hem bakanlık hem özel eğitim kurumları birbirlerine dayanak olarak inşallah bir arada aşacağız” diye konuştu.

“TABLO BETER OLACAK”

Cumhuriyet’e konuşan Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay, “Söz konusu artırım oranıyla Bakan’ın öğretmenlerin çıkarlarını korumak üzere bir kaygısı ya da kabiliyeti olmadığı üzere velileri de umursamıyor” dedi. Özbay, “Özel okullar için belirlenen artırım oranı hem eğitimin kamu hizmeti olmaktan çıkarılıp metaya dönüştürülmesinin sonuçlarını hem Ulusal Eğitim Bakanı’nın tarafını muhakkak ediyor. Gelinen noktada eğitimin tek kazananı işverenler ve tarikatlar. Öğretmene köle, öğrenciye araç, veliye müşteri, okula ticarethane gözüyle bakıldıkça ne yazık ki bu tablo daha da beter hale gelecek” dedi.

Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Heyet da, “Özel okullara yapılan artırım oranının yüzde 65 olarak belirlenmesi yüzde 30 artırım alan ve çocuğunu özel okulda okutmaya çalışan işçilerinin hayatını olumsuz etkileyecektir. Öte yandan TÜİK’in palavra sayısının bilakis enflasyonun yüzde 65’ten epeyce daha yüksek olduğu bugünkü şartlarda özel okullarda çalıştırılan eğitim işçileri fazlaca daha düşük fiyatla çalıştırılmak istenecektir” tabirlerini kullandı.

“TERCİH SERMAYE”

Kurul kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Velileri düşündük’ akıldışı bir açıklamadır. Bir sefer daha özel okul sahiplerinin talebi gerçekleştirilmiştir. Tercih her devirde olduğu üzere velilerden, çocuklardan yana değil sermayeden yanadır. Özel okullardaki öğretmenler taban fiyatla hatta mukaveleleri münasebet gösterilerek minimum fiyatın dahi altında çalıştırılıyorken ve çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı için öğretmenlerin özlük, ekonomik hakları güçlendirilmesi gerekirken yapılan hukuksuzluğa susan MEB, özel okul sahiplerinin talepleri olduğunda tarafını bir daha özel okul sahiplerinden yana yapmıştır. Kesinlikle bir tavan fiyatı belirlenetek memur maaş artışına endekslenmelidir.

Okumaya devam et...