Ulusal Eğitim Bakanlığı, müdür ve yardımcıları ödüllendirdi, eğitimcileri unuttu

celikci

Yeni Üye
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eylül ayına ait Bildiriler Mecmuası yayımlandı. Mecmuada, 2021’de ödül alan MEB işçisi listesi de yer aldı. Bu kapsamda, 2021’de toplam 11 bin 657 çalışana ödül verildi. Fakat ödül verilenlerin nazaranv dağılımları dikkat çekti. İşçisinin büyük çoğunluğu öğretmen olan MEB, 2021’de yalnızda 3 bin 966 öğretmene ödül verdi. Ödül alan öğretmenlerin oranı yüzde 34 oldu. Listedeki çoğunluğu ise müdür ve müdür yardımcıları oluşturdu.

Listeye reaksiyon gösteren Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “MEB’in 2021’de dağıttığı muvaffakiyet dokümanları, ulusal eğitimi yöneten hâkim zihniyeti birfazlaca açıdan ele veriyor” dedi. Mükafatların okul ve şube yöneticilerine dağıtıldığını kaydeden Özbay, “Bu gerçek, MEB’in eğitimin dinamosu olan öğretmenleri ne kadar kıymetsiz bulduğunun bir göstergesi” dedi. Listeyle birlikte liyakatsizliğin de ele verildiğini aktaran Özbay, okul yöneticilerinin büyük çoğunluğunun yandaş sendikalar içinden seçildiğini kaydetti.

BÜYÜK ORAN YANDAŞTA

Eğitim-İş Sendikası, 2020’de MEB’e yaptığı müracaat ile 2019’da ödül verilen çalışanın sendika dağılımının paylaşılmasını istedi. Lakin bakanlık dataları paylaşmadı. Eğitim-İş’in mevzuyu yargıya taşıması üzerine sendika dağılımları, mahkeme sonucu niçiniyle sendikaya bildirildi. Kelam konusu datalara göre, 2019’da toplam 7 bin 72 çalışana ödül verildi. Bu işçilerin 4 bin 331’inin Eğitim Bir-Sen, 1011’inin Türk Eğitim-Sen, 223’ünün Eğitim-İş, 215’inin ise Eğitim-Sen’li olması dikkat çekti.

Okumaya devam et...